Odpowiedzi

2009-11-16T17:05:56+01:00
1.swiat
W Belgradzie zmarł patriarcha Pavle, który stał na czele serbskiej Cerkwi prawosławnej w czasie wojen na obszarze byłej Jugosławii w latach 90. Miał 95 lat. Od 2008 roku, w związku z chorobą, był zwolniony z obowiązków zwierzchnika Cerkwi.

Na wiadomość o jego zgonie setki wiernych przyszły do głównej cerkwi w centrum Belgradu. - Śmierć patriarchy Pavle jest wielką stratą dla Serbii - ogłosił prezydent Boris Tadić. Jak dodał, są ludzie, którzy wiążą całe narody i Pavle był taką osobą.

Pavle urodził się jako Gojko Stojcewić w miejscowości Kucanci, na obszarze ówczesnego Cesarstwa Austro-Węgierskiego (obecnie Chorwacja). W 1957 roku został biskupem diecezji obejmującej również Kosowo, mające wówczas status okręgu autonomicznego w ramach Socjalistycznej Republiki Jugosławii. W tym czasie odważył się niejednokrotnie mówić otwarcie o trudnościach, na jakie napotykają Serbowie w zamieszkanym przez większość albańską Kosowie. Być może śmiałość jego ówczesnych wypowiedzi spowodowała, że został wtedy napadnięty i pobity.
2. Kraj
Idziesz na solarium? Musisz się zarejestrować - to najnowszy pomysł posła PiS. Waldemar Andzel zabiega, by ministerstwo zdrowia wprowadziło w solariach obowiązek imiennego ewidencjonowania klientów - dowiedział się portal tvp.info. Powód? Zdaniem posła, korzystanie z solarium może wywołać raka skóry i pacjent powinien mieć możliwość udowodnienia przed sądem, dlaczego zachorował.

Parlamentarzysta przypomina, że związek opalania na solarium ze zwiększoną zapadalnością na raka skóry jest dowiedziony naukowo. Badania wykazały, że osoby opalające się na solarium przed 30. rokiem życia o 75% częściej chorują na czerniaka. W związku z tym w czerwcu niemiecki Bundestag podjął decyzję o tym, że z solarium mogą korzystać jedynie osoby pełnoletnie.
3. Bydgoszcz

Piątek 13-tego listopada z pewnością nie okazał się pechowym dla uczniów bydgoskich szkół ponad gimnazjalnych, którzy z rąk prezydenta Konstantego Dombrowicza odebrali stypendia oraz nagrody finansowe.

- Jeszcze kilka lat temu spotykaliśmy się z pięcioma, czasem siedmioma młodymi ludźmi. Dzisiaj sala jest prawie pełna finalistów i laureatów olimpiad. To krok w dobrą stronę. – mówił Marian Sajna, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy. Podczas spotkania w sali sesyjnej uhonorowanych zostało 5 absolwentów z II, III i VI liceum ogólnokształcącego, którzy przez kolejne 9 miesięcy otrzymywać będą stypendium w wysokości 500 zł. Wyróżnieni kontynuują naukę na kierunkach technicznych bydgoskich uczelni. Nagrody otrzymali również finaliści olimpiad – łącznie prezydent wręczył 67 nagród dla 58 uczniów. – Jest to wspaniała okazja do spotkania się z gronem młodych ludzi, którzy już niedługo będą budować Bydgoszcz. Zapraszam Was do dalszej, wytężonej pracy. Dziękuję za dotychczasowe osiągnięcia również Waszym pedagogom, którzy pomagają poszerzać Waszą wiedzę. – mówił prezydent Konstanty Dombrowicz.

Suma nagród wyniosła 200 tys. zł.
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-16T17:16:30+01:00
Polska:
- Prezydent Lech Kaczyński z powodu przeziębienia odwołał wizytę w Starachowicach. Kancelaria prezydenta zapewnia, że infekcja nie jest poważna.

- Jest podejrzenie, że mężczyzna z objawami grypy, który zmarł w nocy z soboty na niedzielę w szpitalu uniwersyteckim w Krakowie, zmarł z powodu powikłań po świńskiej grypie.

- Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski oświadczył, że na razie nie złoży zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez minister zdrowia Ewę Kopacz.

- Kryzys gospodarczy obniżył inwestycje w europejskim sektorze gazowym i elektrycznym o około 15 procent, co zagraża bezpieczeństwu dostaw energii, gdy konsumpcja ponownie wzrośnie, powiedziała starszy analityk w firmie konsultingowej CapGemini.

-Prokuratura w Zielonej Górze ma wznowić śledztwo w sprawie legalności stosowania za rządów PiS z lat 2005-2007 podsłuchów telefonicznych wobec polityków i dziennikarzy przez policję, CBA i ABW - zdecydowała Prokuratura Krajowa

-Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprzestanie wydawania i potwierdzania papierowych legitymacji ubezpieczeniowych z końcem grudnia 2009 roku. Od stycznia 2010 prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej potwierdzać będą inne dokumenty określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia - poinformował ZUS.

Świat:

- Irak, który przed amerykańską inwazją w 2003 roku był oskarżany przez USA o dążenie do pozyskania broni atomowej, domaga się prawa do programu nuklearnego dla celów cywilnych.

- W Afganistanie powstanie urząd do walki z korupcją

-W watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zakończyła się narada kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Według nieoficjalnych, niepotwierdzonych informacji, uzyskanych w źródłach kościelnych, uczestnicy opowiedzieli się za uznaniem heroiczności cnót polskiego papieża.

2009-11-16T17:19:19+01:00
W watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zakończyła się wczesnym popołudniem w poniedziałek narada kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Według nieoficjalnych, niepotwierdzonych informacji, uczestnicy opowiedzieli się za uznaniem heroiczności cnót polskiego papieża.
Papież Jan Paweł II i Lech Wałęsa podczas spotkania w Watykanie w 1981 r.
Jeśli wiadomości te potwierdzą się, oznaczać to będzie zakończenie bardzo ważnego etapu procesu beatyfikacyjnego.
Również według nieoficjalnych doniesień prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato nałożył "sekret papieski" na uczestników narady.