Odpowiedzi

2009-11-16T17:27:13+01:00
My first day at the technical college.

First day of school began with an appeal, the director who m you acquainted with the rules of our school. From that day we had a lot of responsibilities. The first lesson in the new school is math. At the beginning you are presented, and we took note of the material to rework. First, we got five tasks, which were very simple. Other lessons look like. I am very pleased that I went to technical college.Tłumaczenie :

Mój pierwszy dzień w technikum.

Pierwszy dzień szkoły rozpoczął się apelem, w który m pani dyrektor zapoznawała nas z regulaminem szkoły. Od tego dnia mieliśmy dużo obowiązków. Pierwsza lekcja w nowej szkole to matematyka. Na początku pani się przedstawiła i zapoznała nas z materiałem do przerobienie. Najpierw dostaliśmy pięć zadań, które były bardzo proste. Inne lekcje wyglądały podobnie. Bardzo się cieszę, że poszedłem do tego technikum.


Tekst wykonałam samodzielnie.

Liczę na najlepszą odpowiedź ;)
2009-11-16T20:37:56+01:00
My first day at school

It was the first of September 2000. It was a very special and important day in my life.
I wake up early that morning and put new white shirt. The school year was starting at 9a.m.
When I walked into the school it seemed to me to be very, very big. There were many children inside. My mother showed me my classroom, and later left me alne, because she had to go to work. I and about 30 children were sitting in classroom when suddenly a teacher walked into the class. She was young, she had beautiful smile and she told us about school and lessons.
After all I came back home with my firnd anf her mother. It home I packed books and exercise-books and I was ready for first lessons.

Mam nadzieje ze tlumaczenie nie jest Ci potrzebne bo tez jestem w szkole sredniej=). I wierze, ze pomoglam :) co do daty nie wiem w ktorej jestes klasie technikum.. Strzelalam ze w 1, ale jakby cos to zmien.