Odpowiedzi

2009-11-16T17:48:08+01:00
W pierwszych wiekach wspólnota poza wielkimi metropoliami nie przekraczała ram gościnnego domu. Słowo braterstwo nabierało tu zatem konkretnego znaczenia: bracia, siostry znali się wzajemnie, zwracali się do siebie po imieniu. Kościół w Dura Europos, jeden z najstarszych kościołów domowych, jakie odkryto, przedstawia już rozwinięte stadium budynku przekształconego w miejsce spotkań. Chodzi tu o małe, średnio zaludnione miasteczko z III wieku. Kościół ten składał się zaledwie z sześćdziesięciu osób, czyli tylu, ile liczy duża rodzina.

Syryjskie Didaskalia opisują jeszcze wspólnotę o rozmiarach do ogarnięcia przez człowieka, w której biskup osobiście dokonywał rozdziału zasiłków, znał bowiem doskonale tych, którzy byli w trudnym położeniu. Jeśli jakiś brat będący przejazdem w mieście przyłączał się do zebranych, musiał znać hasło, żeby być dopuszczonym do zgromadzenia.

Ich charakter był patriarchalny i osobisty zarazem. Diakon znał wszystkich członków wspólnoty. Dla każdego z nich chrzest był zerwaniem niektórych więzów, pojawieniem się różnego rodzaju przeszkód, nawiązaniem nowych więzi ze wspólnotą. Wielu spośród nich znajdowało oparcie już tylko w nowej rodzinie, do której przystąpiło kosztem wszystkiego innego
6 3 6
2009-11-16T18:21:49+01:00
Mogą to być np:
-ministranci
-ODB
-Oaza Mlodzieżowa
-Róże Różańca
-lektorzy
itp.

Oaza Mlodzieżowa- Zapoczątkowal ją ksiądz Blachnicki. Początkowo skupiala ona wokól siebie tylko samych mienistrantów, później to ewuolowalo. Dziś do oazy nalezą dziewczyny jak i chlopcy. Generalnie przy każdej większej parafii dziala oaza. Jej punktem kulminacyjnym są wyjazdy letnie (tkz. stopnie). Po ukończeniiu 3 stopni ONŻ możemy prawnie zostać animatorami.

Tu masz jeszcze linka:
http://www.loyola.pl/oaza/ (czym jest oaza)
35 5 35
2009-11-16T21:59:23+01:00
Oaza - Ruch Światło - Życie
- ruch nie tylko dla młodzieży, rowniez uczetsnicza w nim dorosli. należą oni do grupy pod nazwa Domowy Kosciol i maja osobne spotkania
ruch charakteryzuje sie przede wszystkim ksztaltowaniem wlasnej duchowosci, ale i uczy dawania swiadectwa wiary wobec innych ludzi. umozliwia to duzy wzrost w wierze na plaszczyznie wiedzy (informacji o chrzescijanstwie) i doswiadczen duchowych.
2 3 2