Odpowiedzi

2009-11-16T18:08:06+01:00
1.
Porosty zawierają liczne związki chemiczne wykorzystywane w farmacji, np. śluzy, lakmus i perfumerii (związki zapachowe) oraz inne barwniki stosowane (przynajmniej dawniej) w farbiarstwie.
2.
Porosty są bardzo czułym biowskaźnikiem (bioindykatorem) czystości atmosfery. Specjalna skala porostowa pozwala na podstawie składu gatunkowego porostów określić stopień zanieczyszczenia atmosfery.
3.
Porosty jako organizmy pionierskie mają pewną funkcję glebotwórczą; rola ta jest jednak przeceniana, w wielu miejscach występowania porostów nie powstanie nigdy gleba ze względu na ostry klimat, warunki atmosferyczne, nachylenie terenu (stoki skalne). Szczątki porostów przyczyniają się do powstawania próchnicy, która z rozdrobnionym materiałem skalnym tworzy glebę.
4.
Są ważnym składnikiem pokarmowym (dla reniferów i piżmowołów) oraz schronieniem bezkręgowców. Niektóre ptaki wykorzystują porosty do budowy gniazd. Porosty wykorzystywane są w lecznictwie (płucnica lekarska, brodaczka, tarczownica), inne są cenione w kuchni (krusznica jadalna – "manna z nieba").
1 5 1
  • Użytkownik Zadane
2009-11-16T18:11:39+01:00
- są pokarmem dla wielu zwierząt, np.: reniferów

- w Japonii stanowią ważny składnik pożywienia dla ludzi

- Płucnica islandzka (Cetraria islandica) jest wykorzystywana jako lek w schorzeniach płuc

- z porostów otrzymuje się barwniki (lakmus)

- Mąkle (Evernia) używa się w przemyśle perfumeryjnym

- porosty, które porastają nagie skały przyczyniają się do ich wietrzenia i ten sposób przygotowują siedliska dla roślin wymagających.
2009-11-16T18:11:45+01:00
Porost to grzyb i glon.Kiedy łączą się ze sobą zaczynają posiadać cechy,których żadne z osobna nie ma.Dzięki temu mogą rosnąc tam gdzie inne organizmy nie mają szans na przetrwanie.Porosty są wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza,rosną tylko tam gdzie powietrze jest czyste.Dzięki tej właściwości pomagają określić człowiekowi stan zanieczyszczenia powietrza,dlatego nazwano je organizmami wskaźnikowymi.Porosty są także pokarmem dla wielu zwierząt.Niektóre porosty produkują barwnik,który jest używany w labolatoriach.Barwnik ten znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.