Odpowiedzi

2009-11-16T18:19:17+01:00
Zgromadzenie l. w Sparcie:
To nie ono sprawowało najwyższą władze.Tylko pozornie mogło decydować o najważniejszych sprawach polis, jednak nie przez normalne głosowanie po swobodnej dyskusji.O wynikach obrad decydowało natężenie krzyku wyrażającego aprobatę
Rada Pięciuset:
Rada Pięciuset opracowywała wnioski Zgromadzenia Ludowego, jednak ostateczne decyzje podejmowało Zgromadzenie.
6 3 6
2009-11-16T18:20:59+01:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
W Zgromadzeniu Ludowym (zbierało się cztery razy w miesiącu) zwykle nie uczestniczyli wszyscy obywatele polis - Aten. Mieszkający na wsi chłopi nie mogli nieustannie pozostawiać gospodarstw i zajmować się sprawami politycznymi. Do podjęcia decyzji wystarvczało, aby przybyło na Zgromadzenie ludowe 6000 obywateli. Organem władzy sprawującym rządy na co dzień była Rada Pięciuset. Codziennie zmieniała się osoba stojąca na czele Rady, dysponjąca pieczęcią państwa i kluczami do skarbca.
w skrócie: Zgromadszenie Ludowe decydowało ostatecznie o najważniejszych sprawach państwa, ważną rolę w państwie odgrywała Rada Pięciuset i sądy (ostracyzm)
10 3 10