Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-16T18:19:25+01:00
1.Oryginalny układ okresowy został stworzony bez żadnej znajomości wewnętrznej struktury atomów, nie miał więc żadnego logicznego uzasadnienia. Pierwszą osobą, która zauważyła, że pierwiastki ułożone według rosnących mas atomowych wykazują pewną regularność własności był niemiecki chemik Johann Wolfgang Dberreiner, który w 1817 roku zestawił grupy składające się z trzech pierwiastków, o podobnych własnościach chemicznych i cyklicznie wzrastających masach atomowych.

2.Prawie wsystkie zbudowane są, z cząsteczek pojedyncze atomy występują w przyrodzie tylko sporadycznie. Podstawowa różnica polega na tym że substancje proste zwane pierwiastkami, zbudowane są z takich samych atomów (np. węgiel, siarka, tlen, azot ) zaś cząsteczki substancji złożonych, czyli związków chemicznych, zbudowane są z różnych atomów (Np. sól kuchenna, dwutlenek węgla, tłuszcze, białka). Chociaż każda cząsteczka związku chemicznego zbudowana jest z różnych atomów, to wszystkie te cząsteczki są identyczne.

3.Atom -posiada układ złożony z jądra atomowego
(w którym znajdują sie protony i neutrony)
i poruszających się wokół niego elektronów, tworzących powłoki elektronowe. Układ ten ze względu na podobieństwo do układu planetarnego nazywany jest planetarnym.
Protony - cząstki podstawowe o dodatnim ładunku elektrycznym,
neutrony - są podstawowymi cząstkami obojętnymi elektrycznie,
Elektrony - podstawowe cząstki o ujemnym ładunku elektrycznym
Skąd wiemy ile cząstek, którego rodzaju ile jest w atomie?
> ilość elektronów = ilości protonów = liczba atomowa pierwiastka (odczytujemy z układu okresowego)<


;)) Nie wiem czy dobrze ale miałam to samo .
2 3 2
2009-11-16T18:58:06+01:00
Jak juz wiemy atomy składają sie z elektronow o ladynku ujemnym protonów o ladunku dodatnim i neutralnych neutronow. Liczba protonów i elektronów w atomach jest jednakowa, gdyż atomy sa pozbawione ladynku. Różne wlasciwosci pierwiastkow sa spowodowane odmienna budowa ich atomow, a zwlaszcza liczbo i rozmieszczeniem elektronow naokolo jadra. oznacza to ze karzdej liczbie elektronow, a wiec i protonow, odpowiada inna struktura elektronowa, a tym samym i inne wlasciwosci atomu. inaczej mówiąc, ATOMY KARZDEGO PIERWIASTKA MAJA CHARAKTERUSTYCZNA DLA SIEBIE LICZBE ELEKTRONOW I PROTONOW.
Kazdej kolejnej licbie elektronow i protonow odpowiada inny pierwiastek. dzieki temu wszystkie znane pierwiastki, a jest ich ponad 100, mozna uporzadkowac. taki sposob uporzadkowania pierwiastkownosi nazwe ukladu okresowego pierwiastkow.
Skoro pierwiastki moga sie skladac z atomow o roznej masie, niezbedne jest okreslenie sredniej masy atomow wchodzacych w sklad danego pierwiastka, przy uwzgednieniu ilosci poszczegolnych izotopow. Nosi ona nazwe masy atomowej.
Atom jest to najmniejsza czesc pierwiastka decydujaca o jego wlasciwosciach
Atomy tego samego pierwiastka mogo roznic sie masa, jezeli zawieraja inna liczbe neutronow
Atomy karzdego pierwiastka mają charakterystyczna dla siebie i rowna liczbe elektronow i protonow.
Kazdej kolejnej liczbie elektronow i protonow odpowiada inny pierwiastek.
Wlasciwosci pierwiastka zalerza od budowy atomow, lecz same atomy nie maja wlasciwosci wykazywanych przez pierwiastki.
nie wiem czy o to chodzilo :)