Odpowiedzi

2009-11-16T18:47:15+01:00
2009-11-16T18:48:13+01:00
Świat antyczny w tym dramacie jest bliski współczesnemu czytelnikowi, ponieważ ukazuje wiele problemów dzisiejszego świata które SA niezmienne aż od czasów antycznych po dziś.
Po pierwsze problem pomiędzy prawem uczucia i prawem rozumu. Keon kieruje się rozumem zaś Antygona uczuciami i miłością braterską. Kreon to władca bezwzględny. Jest przekonany o swoich racjach. Uważa, że to on jako władca Teb i przez niego ustanowione prawo jest najważniejsze. Natomiast Antygona kieruje się sercem i uczuciami. Kocha brata, więc mimo wszystko chce go pochować Nie zważa na to, że zrobił coś złego, że uważany jest za zdrajcę. Z miłości do swojego brata łamie zakaz Kreona skazując się na śmierć. Niestety nie wiele się zmieniło w ówczesnych czasach teraz także wiele ludzi kieruje się prawem rozumu nie zważając na uczucia swoich bliźnich.
Następnym poruszanym problemem jest prawo jednostki a prawo władzy Problem ten istnieje do dziś jednak Antygona ukazuje nam ,że mimo wszystko powinniśmy mieć swoje zdanie i potrafić zawsze go bronić. Musimy dokonywać wyboru podyktowanego przez swoje własne sumienie i nie dać aby ktoś inny narzucił nam swoje zdanie . Powinniśmy w obecnych czasach brać przykład z Antygony ponieważ wiele ludzi w niektórych sytuacjach boi się wyrazić swoje zdanie i opinie.
Kolejnym argumentem potwierdzającym że świat przedstawiony w Antygonie jest konfiltkt pokoleń. Kreon uważał , że hańbą było by posłuchanie rad kogoś młodszego i jego znaniem mniej doświadczonego. Jednak jego syn Hajmon starał się przekonać do ojca do zmiany poglądów i namówić go do zmiany decyzji dotyczącej wyroku Antygony, sądząc iż takim postępowanie nie zyska szacunku wśród ludu. Kreon jednak odrzuca stanowisko syna i jego dobre rady, gdyż uważa, że zmiana zdania za namową syna podważa jego autorytet .Ojciec tłumaczy swoją okrutną decyzję obowiązkiem władcy wobec państwa. Obecnie na każdym kroku spotykamy konflikty między młodym a starszym pokoleniem. Przykładem może być brak miejsc pracy co powoduje ,że pracodawcy wolą zatrudnić pracownika młodszego niż starszego często bardziej doświadczonego prze życie. Co w tej sytuacji może być bardzo krzywdzące dla starszych ludzi ,którzy mogą się poczuć niepotrzebni.
Moim zdaniem wszystkie wyżej wymienione argumenty w pełni potwierdzają ,że świat antyczny przedstawiony w „Antygonie” jest bliski współczesnemu czytelnikowi. Mimo upływu wieków jest wciąż dziełem podziwianym prze czytelników. Ukazuje ludzkie konflikty i motywy postępowania ludzi, które na przełomach wieków nie zmieniły się. Myślę wiec że lektura powinna nas wiele nauczyć a przede wszystkim kierować się uczuciami, tym, co mówi serce, a nie rozumem.
2009-11-16T18:49:42+01:00