Odpowiedzi

2009-11-16T19:40:56+01:00
Twierdzę z całym przekonaniem że Antygona ma racje. Sądzę że uda mi się to udowodnić poniższymi argumentami .
Po pierwsze, Antygona w rozmowie ze swoją siostrą Ismeną postanowiła kategorycznie sprzeciwić się rozkazom władcy . Zdecydowała pochować brata Polinejkesa, mimo iż wiedziała , że czeka ją za to śmierć . Postanowiła tak , jak dyktowało jej serce . Nie bała się bronić swoich przekonań , nawet za cenę najwyższą , jaka była śmierć .
Po drogie Antygona to kobieta odważna , nieugięta , ale również bardzo wrażliwa i uczciwa . Jako kochająca siostra , wierna prawu boskiemu , czuje się zobowiązana do pochowania i uczczenia zwłok swojego brata . Jeśli tego nie uczyni , nie tylko ciało zmarłego zostanie zhańbione , lecz według wierzeń religijnych Greków , dusza Polinejkesa nie zazna spokoju . z kolei z drugiej strony wejdzie w konflikt z prawem państwowym , gdyż Kreon zabronił pod karą śmierci pochować ciało Polinejkesa uznając go za zdrajcę . Wybierając pomiędzy posłuszeństwem prawu boskiemu a rozkazem królewskim , Antygona wybrała zgodnie ze swoim sumieniem , prawo boskie . wypełnia więc obowiązek siostry , kochającej zmarlego brata , mimo iż poniosła za to śmierć .
Z powyższych argumentów wynika jasno , że Antygona była osobą myślącą racjonalnie . Należy przyznać jej rację , uczyniła to z miłości do brata , szczęście rodzeństwa było dla niej najważniejsze . mam nadzieję , że przedstawione przeze mnie argumenty wyraźnie ukazują racje Antygony