Odpowiedzi

2009-11-16T19:04:47+01:00
Rośliny okrytonasienne są organizmami bardzo powszechnymi w naszym codziennym życiu. Należą do nich na przykład krzewy, rośliny zielone, drzewa czy różne pnącza. Są to więc organizmy, które możemy spotkać niemalże na każdym kroku. Ich znaczenie jest wielowymiarowe. Od ochrony gleby przed erozją, przez udział w początkowych ogniwach łańcuchów pokarmowych po chociażby używanie ich przez człowieka jako roślin ozdobnych w ogrodach czy pomieszczeniach domowych. Wiele z tych roślin ochrania przed słońcem i wiatrem. Należy pamiętać też o drzewach jako naturalnego „dostawcy” materiału opałowego.
1 5 1
  • Aga9
  • Początkujący
2009-11-16T19:07:41+01:00
* Kształtują warunki życia na Ziemi. Wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Chronią glebę przed erozją i kształtują klimat w skali lokalnej i globalnej.
* W warunkach naturalnych stanowią początkowe ogniwo w łańcuchach pokarmowych i są podstawą żywienia człowieka. Są źródłem pokarmu – bezpośrednim, na przykład ziarna zbóż, owoce i warzywa, lub pośrednim, jako pasza dla zwierząt hodowlanych. Dostarczają przypraw i służą do otrzymywania olejów i alkoholi.
* Wiele surowców pochodzenia roślinnego wykorzystywanych jest do rozmaitych celów w gospodarce człowieka. Do najważniejszych należy surowiec drzewny, z którego wytwarzane są deski, sklejki, papier, tektura, gaz drzewny, węgiel drzewny, dziegieć, garbniki, żywice. Poza tym wykorzystuje się włókna roślinne, kauczuk naturalny, gutaperkę, barwniki, olejki eteryczne.
* Wiele gatunków służy jako rośliny ozdobne, posiadają istotne znaczenie kulturowe, obecne są w sztuce, religii i obyczajach. Używane są do wyrażania uczuć (kwiaty, bukiety, stroiki).
* Dostarczają również substancji leczniczych, stosowanych w kosmetyce oraz używek.
1 5 1