Napisz rozprawkę na temat: Wyprawa, wędrówka, tułaczka... - podróż niejedno ma imię. Uzasadnij trafność podanego stwierdzenia, odwołując się do jednego przykładu z arkusza i co najmniej dwóch przykładów z literatury lub historii, ewentualnie z obu tych dziedzin.

Może być skopiowane z internetu. Chodzi mi tylko o przykład takiej pracy, ponieważ chcę zobaczyć jak taka praca powinna wyglądać :) Praca potrzebna na dziś :) Z góry dziękuje :p

2

Odpowiedzi

2009-05-10T18:08:34+02:00
Najlepsza Odpowiedź!
2009-05-10T18:09:00+02:00
Motyw wędrówki i podróży pojawia się literaturze bardzo często. Poza swoim oczywistym znaczeniem dosłownym mają one bardzo symboliczny wydźwięk i często używa się ich jako metafory ludzkiej egzystencji, poszukiwania sensu życia, a także odpowiedzi na filozoficzne zawiłości losu. Dla tych, którzy mieli wątpliwości, podajemy kilka przykładów, na które można się było powołać w rozprawce.

Już w Biblii pojawia się motyw tułaczki, kiedy Adam i Ewa zostają wygnani z raju za brak pokory i posłuszeństwa wobec Boga. Można było potraktować fragment Starego Testementu/Księgi Rodzaju jako punkt wyjścia do rozprawki na zadany temat. W Piśmie Świętym można się odwołać do większej ilości przykładów tułaczki, jak choćby wyjścia Izraelitów z Egiptu i podróży do Ziemi Obiecanej, a także powrotu syna marnotrawnego.

Gimnazjaliści w swoich pracach mogli również przytoczyć wiele przykładów z mitologii greckiej, jak choćby "Wyprawę Jazona po złote runo". Motyw wędrówki pojawia się także w "Odysei" Homera (wędrówka Odyseusza).

Literatura zna o wiele więcej przykładów symbolicznego znaczenia wędrówki. Zdający mogli się odwołać m. in. do sienkiewiczowskiej powieści "W pustyni i w puszczy", "Alicji w krainie czarów" L. Carolla, "Podróży Guliwera" J. Swifta czy "Przypadków Robinsona Crusoe" D. Defoe.

Osoby mające wiedzę z historii sztuki mogły wykorzystać znajomość obrazów tj. "Syn marnotrawny" Hieronima Boscha, "Łódź Dantego" Eugene Delacroixa (podróż przez piekło) czy "Wyspa umarłych", na której Arnold Böcklin nawiązuje do wodnej przeprawy na wyspę śmierci.

W muzyce motyw podróży pojawia się m. in. w "Tułaczce" z cyklu "Śpiewnik domowy" (udręka tułacza) - Stanisława Moniuszki czy Chants du voyageur (Pieśni wędrowca) - Ignacego Jana Paderewskiego. O wędrówce śpiewała również Maryla Rodowicz ("Wsiąść do pociągu", "Ballada wagonowa"), Grzegorz Turnau ("Wędrówka"), Lady Pank ("Stacja Warszawa").

Również programy telewizyjne obfitują w motywy podróży. Odnajdziemy je przede wszystkim u Wojciecha Cejrowskiego w programie "Boso przez świat", Beaty Pawlikowskiej" w Świecie według blondynki", relacjach z podróży Marka Kamińskiego czy Martyny Wojciechowskiej.
3 3 3