Odpowiedzi

2009-11-16T20:04:06+01:00
Układ pokarmowy jest zespołem narządów służących do pobierania pokarmu, jego przeróbki mechanicznej (rozdrabnianie, połykanie, mieszanie pokarmu, transport treści pokarmowej) i chemicznej (trawienie), wchłaniania strawionych substancji oraz wydalania substancji, które nie zostały strawione i użyte przez organizm.

Głównymi częściami układu pokarmowego są: jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie i jelito grube, a także gruczoły trawienne - ślinianki, wątroba i trzustka.

Układ pokarmowy rozpoczyna się od jamy ustnej, potem poprzez gardło i przełyk pokarm dociera do żołądka, z niego przechodzi do jelita cienkiego. Niestrawione resztki przesuwane są poprzez jelito grube aż do odbytu. Długość tej drogi wynosi 8-9 metrów.

Rolą układu pokarmowego jest głównie trawienie i wchłanianie pokarmów. Te zasadnicze funkcje wiążą się z innymi: transportem treści pokarmowej (za co odpowiada czynność ruchowa, czyli motoryka przewodu pokarmowego) oraz usuwaniem niestrawionych resztek i wydzielaniem tzw. soków trawiennych.

2 3 2
2009-11-16T20:04:42+01:00
W skład układu pokarmowego wchodzą:
-jama ustna
-gardło
-przełyk
-żołądek
-jelito cienkie
-jelito grube
-odbytnica

Gruczoły układu pokarmowego:
-ślinianki
-wątroba
-trzustka

Układ pokarmowy przetwarza i rozkłada jedzenie tak aby nie blokował organizmu,które zbijają się w kal.Liczę na najlepsze!
Pozdro ;]
1 5 1