Odpowiedzi

2009-11-16T21:09:39+01:00
Pierwsza wojna światowa pozostawiła po sobie wiele zniszczen nie tylko materialnych ale również wielu przemian ideologicznych. Podczas wojny zgineło wielu ludzi w "sile wieku" co odbiło sie w duzym stopniu na gospodarce krajów dotknietych wojną. Gospodarka musiała sie przestawic z produkcji zbrojeniowej co nie było łatwe z powodu ogromu zniszczeni i braku wykwalifikowanych specjalistów. wiele krajów borykało sie z sytuacją głodu mieszkanców. w innych krajach dochodziło do wielu rewolucji i ogólnej walki o władze...za głownch winowajców uznano niemców których dotknieły najwieksze konsekwencj...ale rózwniez austro-wegry ponisłu dotkliwą kare w postaci rozpadu państwa...jedne kraje rozpadły sie za to inne odzyskały niepodległosc
9 3 9
2009-11-16T21:14:30+01:00
11 lutego 1919r. w Paryżu rozpoczęto konferencję, podczas której określono warunki pokoju z Niemcami. W konferencji wzięło udział kilkadziesiąt państw.Decydujący głos miały Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania. Nie zaproszono Rosji.
Francja dążyła do umocnienia Polski, Wielka Brytania niechętnie godziła się na ustępstwa. Polsce przyznano Wielkopolskę i Pomorze Wschodnie bez Gdańska, który stał się Wolnym Miastem pod patronatem Ligi Narodów luźno powiązanym z Polską. W rzeczywistości władze Wolnego Miasta Gdańska chętnie współpracowały z Niemcami, na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku miały zostać przeprowadzone plebiscyty (głosowanie by ludność tych terenów sama zdecydowała do jakiego państwa chce dołączyć)
Ligę Narodów utworzono 28 VI 1919r. na konferencji pokojowej w Paryżu. W jej skład weszli zwyciężcy I wojny światowej oraz 13 państw neutralnych. Liga miała dbać o zachowanie pokoju na świecie i gwarantować nienaruszalność ustalonych granic państwowych.
6 4 6