Odpowiedzi

2009-11-16T21:33:52+01:00
Edypa poznajemy jako tytułowego bohatera w dramacie Sofoklesa. Jest to osoba, która chcąc uciec przed własnym losem jeszcze bardziej spełniała przepowiednie.
Edyp, jako mały chłopiec był skazany na śmierć przez własnych rodziców. Stało się tak, gdyż według wyroczni delfickiej Edyp miał w przyszłości zabić swojego ojca. W strachu Jokasta postanowiła dać go słudze i odesłać z rozkazem zostawienia dziecka. Edypa jednak udało się uratować i zaopiekowała się nim Melopę ze swym mężem, Polibosem. Gdy Edyp dorósł dowiedział się o wróżbie wyroczni i z chęci nie zrobienia krzywdy ojcu, zaczął życie na własną rękę. Niestety, z biegiem czasu okazało się, że zabijając przypadkowego mężczyznę, zabija swojego biologicznego ojca. W ten sposób wypełnił los, który został przypisany mu przez wyrocznię delficką.
Tak naprawdę każdy z nas jest takim Edypem, gdyż podejmujemy wiele decyzji, które wpływają na nasze życie. Jednak w głębi wiemy, że nasz los jest gdzieś zapisany i nie da się zmienić naszego przeznaczenia. I bardzo często jest tak, że im bardziej czegoś nie chcemy to, to się właśnie spełnia. Identycznie było u Edypa, ale musimy nauczyć się z tym żyć i to akceptować.
W starożytności wyrocznia delficka pełniła rolę wróżbity, który się nie myli. Dziś taką wyrocznią jest nasze serce i to od niego zależy jaką drogą pójdziemy.