Zad 1 . Uzupełnij tabelę, porównaj cechy budowy i rolę plemnika oraz komórki nerwowej . ;

Cechy budowy :
plemnika .............
komórki nerwowej ...........

rola komórki :
komórki plemnika..........................
komórki nerwowej ........................

2

Odpowiedzi

2009-11-16T21:57:10+01:00
Budowa plemnika:
Plemnik, spermatozoon, spermatozoid, gameta męska, komórka rozrodcza wytwarzana w gonadach osobnika męskiego (jądrach) u zwierząt wielokomórkowych bądź w plemni lub w worku pyłkowym u roślin (pyłek).

Rola plemnika: Komórkę plemnika otacza błona komórkowa oraz osłonka, która ma za zadanie m.in. jego ochronę i zapewnienie mu żywotności w drogach rodnych. W szyjce znajdują się mitochondria, wytwarzające energię niezbędną do poruszania się (u człowieka z prędkością 0,1 mm/sek.), które umożliwia witka.


2. obrazek to budowa komórki nerwowej


rola tkanki nerwowej;
Rolą tkanki nerwowej jest odbiór, przetwarzanie, przesyłanie i wysyłanie bodźców. Z niej właśnie zbudowany jest mózg, rdzeń kręgowy i nerwy.


36 3 36
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-16T22:21:58+01:00
Budowa plemnika:
Komórkę plemnika otacza błona komórkowa oraz osłonka, która ma za zadanie miedzy innymi jego ochronę i zapewnienie mu żywotności w drogach rodnych. W szyjce znajdują się mitochondria, wytwarzające energię niezbędną do poruszania się (u człowieka z prędkością 0,1 mm/sek.), które umożliwia witka.

Budowa komórki nerwowej :
Sklada sie ona z ciala komorki okreslanego mianem perikarionu, i dwoch rodzajow wypustek - licznych zazwyczaj wypustek cytoplazmatycznych, noszacych nazwe dendrytow, i pojedynczej wypustki osiowej, zwanej neurytem lub aksonem. Dendryty przekazuja impulsy do komorki nerwowej, a neuryt przewodzi impulsy z komorki na obwod.

Komorka plemnikowa(plemnik) - ma role zapladniania komroki jajowej kobiety.

Komorka nerwowa : jej rola jest zdolnośc do przenoszenia sygnałów i wywierania tym samym wpływu na inne komórki

Wlasna wiedzia ciekawostki
99 3 99