Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-16T22:44:45+01:00
Genotyp to ułożenie genów w DNA,(kolejność),a kariotyp to wygląd samych chromosomów.Ich obraz pozwala na wykrycie chorób genetycznych chromosomalnych tj zespół Downa
( trisomia 21 pary czyli dodatkowy chromosom na 21 parze autosomów) chorób sprzężonych z płcią np zespół Klinefeltera.

Organizm diploidalny (2n) posiada podwójny zestaw chromosomów,każdy allel (gen ma swoją parę) występuje podwójnie ( jeden gen od matki,drugi od ojca) organizm haploidalny ma pojedynczy zestaw chromosomów(1n). U człowieka haploidalne są tylko gamety ( podczas zapłodnienia,łączą się tworząc diploidalny organizm) .

Z rysunkiem będzie problem,ale mogę podpowiedzieć. Narysuj koło,a wewnątrz trzy chromosomy np w kształcie pałeczki, przecinka i X, przy każdym z nich narysuj drugi,taki sam. to są chromosomy homologiczne, mające taki sam kształt,wielkość.a geny na nich ułożone odpowiadają za dane,te same cechy np,barwa włosów,oka, piegi,ale pamiętaj,że geny te mogą powodować inne cechy fenotypowe(zewnętrzne) np na jednym chromosomie leży gen warunkujący niebieską barwę oka, a na drugim(w stosunku do niego homologicznym) na brązowe oko.
17 4 17
  • kh24
  • Rozwiązujący
2009-11-17T00:47:47+01:00
Kariotyp - jest to zestaw chromosomów (23 para x,y), kariotyp dzielimy na dwa rodzaje: Autosomy (których jest 22) i Chromosomy płci ( czyli komórki męskie xx i żeńskie xy)

Kariotyp:
- kieruje procesami dziedziczenia, służy do przechowywania i przekazywania informacji genetycznej,
- w organiżmie żywym jest go mało w stosunku do innych związków chemicznych bo tylko 1%.

Genotyp - jest to zespół genów jednego danego osobnika, który jest zawarty w komórkach.

8 2 8