1) wyjasnij w jaki sposób budowa układu rozrodzych męskiego i zenskiego jest przystosowana do spełninych funkcji
2)wymien nazwe i funkcje jednego z hormonów wytwarzanych przez jadra
3)omów zmiany zachdzace w układzie rozrodczym zenski w poszczególnych fazach cyklu miesiaczkowego
4) porównaj budowe plemnika oraz komórki jajowej
5) omów proces zapłodnienia i dalszy rozwój zapłodnionej komórki jajowej(zygota)
6) wymien kolejne etapy rozwoju zarodka i płodu

POMOCY POMOCY

1

Odpowiedzi

2009-11-17T15:14:20+01:00
1) Męski układ rozrodczy składa się z narządów, które wytwarzają plemniki i wyprowadzają je z organizmu męszczyzny. Układ ten jest ściśle związany z układem wydalniczym, gdyż zarówno pecherz moczowy jak i nasieniowody otwierają sie do cewki moczowej.
Żeński układ rozrodczy ma bardziej skomplikowaną budowę niż męski. Wynika to z faktu, że nie tylko wytwarzają gamety, lecz także zapewnia własciwe warunki rozwoju dziecka.
2)Jednym z hormonów wytwarzanych przez jądra jest testosteron. Hormon ten pobudza jądra do wytwarzania plemników, a najądrza i prostate do wydzielania substancji odżywiających dojrzewające gamety.
3)cykl miesiączkowy składa sie z kilku faz. Pierwsza faza to KRWAWIENIE MIESIACZKOWE. Dochodzi do niej kiedy komorka jajowa nie zostaje zapłodniona i nastepuje jej usuniecie z macicy. Kolejna faza to FAZA WZGLEDNEJ NIEPŁODNOŚCI. Jeśli w tym czasie dojdzie do stosunku płciowego, istnieje niewielka szansa, że komórka jajowa zostanie zapłodniona. Nasepna faza to FAZA PŁODNOŚCI. Trwa ona krótko ok. 9 dni w ciagu jednego cyklu. Rozpoczyna sie 4 dni przed jajeczkowaniem, a konczy 5 dni przed po jajeczkowaniu. Ostatnia faza to FAZA NIEPŁODNOŚCI. Poziom hormonów u kobiety jest wowczas niski co przyczynia sie do zespołu napięcia przedmiesiaczkowego, który może sie objaawiac bólem brzucha oraz obrzmieniem nóg. Pojawiają sie też zmiany w zachowaniu np. wahania nastrojów lub drażliwość.
4)Komórka jajowa wypełniona jest substancją zapasową, ktorą zarodek odżywia się w pierwszych dniach swego zycia. Komórka jajowa otoczona jest grubą osłonką przejrzystą, pełniącą funkcje ochronna. Osłania ją rownież wieniec promienisty zlozony z licznych niewielkich komórek.
Plemniki składają się z głowki, wstawki i witki. Główka to własciwa gameta męska, w której mieści się jadro komórkowe. Wstawka zawiera liczne mitochondria wytwarzające energie potrzebną do ruchu plemnkika. Witka jest wielokrotnie dłuższa od pozostałej części komorki. dzięki niej plemnik posiada zdolność ruchu.
5) W okolice komórki jajowej dociera ok. setki plemników ale tylko jeden sie z nią łaczy. Zmienia sie wtedy struktura osłonki komórki jajowej dzieki czemu zapobiega wnikaniu kolejnych gamet meskich. Gdy plemnik łaczy sie z komórka jajowa traci wtedy witkę i wstawkę a jego jądro komorkowe zlewa sie z jadrem komorki jajowej. W ten sposób powstaje zygota. Zawiera ona kompletny materiał genetyczny niezbedny do rozwoju nowego organizmu.Zygota później powoli przesówa sie w strone macicy. Jednocześnie zaczyna sie dzielic. W ten sposób powstaje zarodek.
6)ROZWÓJ ZARODKOWY:
-w ciagu 24H od owulacji może dojść do zaplodnienia kom. jajowej.
-ok. 30H po zapłodnieniu zachodzi pierwszy [odział zapłodnionej komórki jajowej.
-Dwa dni po zaplodnieniu nastepuje kolejny podział. zarodek składa sie wowczas z czterech komórek.
-Po 3 dniach zarodek wygladem przypomina maline. w tym czasie zbudowany jest z 8 lub 16 komórek.
-Po 4 dniach zarodek ma postać kulisrego pecherzyka.
-Po 11 dniach konczy sie proces zagnieżdżania zarodka w błonie śluzowej macicy. Składa sie on wtedy z ok. 200 komórek.
-Po 4 tygodniach zaczyna pracowac serce zarodka. Ma on tez zawiązki rąk i nóg.
-Po sześciu tygodniach u zarodka pojawiają sie oczy. W kończynach wyorebniają sie dłonie i stopy oraz rozwijaja sie palce.
ROZWÓJ PŁODOWY:
-W 3 miesiącu płod ma wykształcone mięśnie i układ nerwowy. Porusza głową. Zaczyna funkcjonować jego układ odpornościowy. Osiąga 6cm długość i ważyu 20g.
-W szóstym miesiącu dziecko porusza juz rekami. Posiada wykształcone narządy zmysłów, umie odróżnic głos matki od innych osób. Mierzy 25cm dł. i waży 700g.
-Dziewieciomiesieczny płód mruga powiekami i jest w stanie odróżnic ciemnośc od światła. Jego układy są gotowe do funkcjonowania poza organizmem matki. Dziecko ma ok. 50 cm dł. i waży ponad 3 kg.
4 4 4