Odpowiedzi

2009-11-17T15:24:07+01:00
Antygona jest tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa opartego na micie tebańskim o rodzie Labdakidów. Została przedstawiona jako postać tragiczna, próbująca stawić czoła napotkanym trudnościom. Głównym wydarzeniem z jej życia jest skazanie na śmierć za nieposłuszeństwo wobec władzy.
Najważniejszy w sztuce jest charakter Antygony, więc nie zawarto w niej ani jednej informacji o wyglądzie bohaterki. Jednak moja wyobraźnia podsuwa mi pewien obraz tej osoby. Myślę, że charakteryzowała ją mocna, umięśniona sylwetka i dłuie nogi. Ponadto wyobrażam ją sobie jako wysoką i dosyć szczupłą kobietę o niespotykanej urodzie. Sądzę, że posiadała długie, czarne włosy związane w kitkę. Jej zielone oczy miały trzeźwe, pewne siebie spojrzenie, nos był mały i nieco zadarty,a usta pełne i wypukłe. Policzki Antygony okrywały drobne, nieliczne piegi i często pojawiające się rumieńce. Szyja bohaterki była smukła i delikatna; mocno kontrastowała z silnymi barkami. Jednak za najważniejsze uważam dłonie dziewczyny- z jednej strony drobne i niepozorne, z drugiej mocne i pracowite.
Główną ukazanąw sztuce cechą Antygony była zdolność do miłości, którą postrzegam jako fundament jej natury. Gdyby nie ona, Antygona nigdy nie narażałaby sięna złość Kreona, grzebiąc zwłoki swojego poległego brata. Bez miłości też, nie wykrzesałaby z siebie odwagi, którąukazała nie tylko nie spełniając woli władcy, ale także otwarcie się do tego przyznając.
Mimo hardości i pewności siebie, Antygonę cechowała także wrażliwość. Nie pozwoliła na zbeszczeszczenie zwłok bliskiej osoby, chociaż wiedziała, że naraziła się tym na niebezpieczeństwo.
Kolejny raz uczucia zwyciężyły z rozsądkiem. Bohaterka była osobą religijną. Rytzykowała życiem, bo nie chciała sprzeciwić się woli bogów. Życie wieczne okazało się dla niej ważniejsze, niż to na ziemi. Antygona była sprawiedliwa. Tak samo żałowała śmierci brata, który poległ jako bohater i tego, który zginął jako zdrajca. Postać cechowała też śmiałość, bo kiedy Kreon zarzucił jej złamanie prawa,ona odpowiedziała "Tak, bo nie Zeus obwieścił to prawo ani Dike, mieszkająca z bogami podziemnego świata takie prawa [...] ustaliła. Nie wybrażam sobie też, że twoje [...] rozkazy mogą mieć taką siłę, by przewyższyć [...] prawa bogów".
Sądzę, że postać była piękna, choc nie idealna. Jej wygląd wskazywał na delikatnoś ukrytą pod grubą warstwą hardości i odwagi. Według mnie Antygona postępowała zgodnie ze swoimi celami i przekonaniami. Spodobała mi sięza swoją zdolność do miłości. Jest godna nasladowania i chciałabym być taka jak ona.