Odpowiedzi

2009-05-10T21:04:56+02:00
Osada to letniskowa miejscowość, w której co roku spotyka się paczka nastoletnich przyjaciół. Pojawia się w niej również Marcin – przystojny i tajemniczy niczym romantyczny bohater. Od razu wzbudza zainteresowanie dziewcząt, szczególnie Mady, która chce udowodnić przyjaciółkom, że uda jej się zwrócić uwagę nieznajomego. Na przekór wszystkim nie tylko poznaje Marcina, ale również się w nim zakochuje. Wakacje, wspólne spacery i wędkowanie – wszystko sprzyja uczuciom. Jednak Marcin wydaje się być niewzruszony, a mamy bohaterów są przeciwne ich spotkaniom. Dodatkowo wybraniec Mady coś przed nią ukrywa, nie chce się otworzyć i stroni od towarzystwa jej przyjaciół…

Tak zaczyna się „Zapałka na zakręcie”. Właściwie można rzec – banalnie, bo schemat, na którym powieść się opiera jest stary i zużyty. On i ona, tajemnica i wielka miłość, która potrafi zmienić człowieka. A jednak „Zapałka…” jest czytana przez dziewczęta już od pokoleń. Siesicka pisze bowiem o tym, co dla nich najważniejsze. Nie tylko o pierwszej miłości, ale też o wszystkich sprawach i troskach nastolatek. Opisuje przyjaźń młodych ludzi i to, jak ona ewoluuje. Mada ma przyjaciół z Osady, ale przyjaźni się też Olem, z którym spotyka się w trakcie roku szkolnego. Dbają o siebie i wzajemnie sobie pomagają. Marcin zawsze może liczyć na Wojtka, kolegę ze szkolnej ławki. Autorka opisuje zwyczajne życie zwyczajnych ludzi, a jednak dotyka spraw bardzo trudnych. Przedstawia konflikty pokoleń – Mada nie jest szczera wobec mamy, Marcin nie potrafi porozumieć się ze swoją rodzicielką. Stracił jej zaufanie i nie potrafi go odzyskać, co powoduje kolejne scysje. Siesicka porusza problem rozbitej rodziny – ojciec Mady opuścił żonę i córki. Mada, chociaż stoi na progu dorosłości, tęskni za tatą i dotkliwie odczuwa jego brak. Bardzo przeżywa, gdy ojciec nie przyjeżdża na umówione spotkanie.

Siesicka ukazuje wzorce godne naśladowania. Przedstawia czytelnikom bohaterkę, która ma swoje wady, ale przede wszystkim ma zasady, których nie łamie. Ponadto „Zapałka…” uczy młodych ludzi, że człowiek zawsze może naprawić swoje błędy, że warto walczyć ze swoimi słabościami.

„Zapałka na zakręcie” to pierwsza powieść Krystyny Siesickiej. I chociaż ma już ponad czterdzieści lat, nadal jest popularna wśród nastolatek. Zalicza się ją do najbardziej znanych książek dla młodzieży. Jej urok tkwi w szczegółach – naprzemienna narracja Mady i Marcina, poczucie humoru, staranny język. Ponadto wyczuwa się sympatię autorki w stosunku do młodych ludzi i ich problemów. „Zapałka…” jest powieścią, która się nie starzeje. Uniwersalność problematyki sprawia, że zawsze będzie aktualna. Bo przecież młodzi ludzie – wczoraj i dziś – są bardzo do siebie podobni. Zawsze szukają ciepła, miłości i zrozumienia.

z granice.pl