Odpowiedzi

2009-11-17T16:27:21+01:00
„Podróż za jeden uśmiech”- powieść autorstwa Adama Bahdaja. Poznajemy w niej Dudusia i Poldka – ciotecznych braci. Pierwszy z nich imieniem Duduś – prymus, ale niezbyt zaradny życiowo, za to drugi - Poldek znakomicie daje radę sobie w życiu, jednak ... „Czekaliśmy prawdopodobnie na to, żeby babcia Fąferska zatelefonowała do mnie i oznajmiła: Widzisz, Poldek Duduś ma same piątki, a ty co? Zmień się, chłopcze, bo co z ciebie wyrośnie?”.
Wszystko zaczęło się bardzo interesująco. Chłopcy mieli pojechać pociągiem do Międzywodzia, ale zostawili pieniądze w domu. Zaradny Poldek pomyślał, że pojadą autostopem. Niestety okazało się, że nie jest to takie proste. Trzeba było jeszcze przekonać Dudusia. Gdy w końcu dał się skusić na taką podróż, zaczęli szukać okazji. Kiedy w końcu „ złapali ” jakiś transport okazało się, że Duduś zostawił walizkę. Musieli wysiąść i czekać na kolejny autostop. Pierwszego dnia podróży dojechali do Sandomierza. Dołączyli tam do dzieci, które przyjechały tu na kolonie. W pensjonacie spędzili parę godzin, choć mieli tam przespać całą noc, ponieważ kierownik zaniepokoił się , że dwaj młodzi ludzie podróżują bez opieki. Chłopcy podróżowali auotstopem, szukając okazji. Po pewnym czasie przyłączyła się do nich nieznajoma osoba. Okazało się, że była to istna królowa autostopu. Autostopowicze mówili na nią ciocia Ula. Nieznajoma była bardzo przesądna.
Pewnego razu zatrzymali się na polanie w namiocie. Obok nich mieszkał kierowca, który jechał do Gdańska. Zaproponował im wspólną podróż. Kiedy już chłopcy siedzieli w szoferce nastąpiło takie nieporozumienie, że ciocia pozostała na miejscu, a chłopcy pojechali do Gdańska. Dopiero po paru dniach się odnaleźli. Ula miała tu znajomego strażaka, który podwiózł ich do Międzywodzia.
Tak oto podróżując przeżyli wspaniały pierwszy miesiąc wakacji, a Duduś stał się przez to bardzo zmienił się. Stał się zaradny, sympatyczniejszy, postanowił też, że będzie używał swojego prawdziwego imienia – Janusz.
Wybrałem tę książkę, ponieważ jest napisana z humorem.
Chłopcy polubili i zaprzyjaźnili się. Duduś i Poldek przejawiają przeciwne cechy. Poldek – zaradny i dowcipny, a Duduś znakomicie teoretycznie przygotowany do życia. To właśnie one rodziły wiele zabawnych sytuacji. Podróżując osobno żaden z nich nie byłby taki śmieszny. Dopiero w połączeniu tworzyli tak ciekawy duet. Serdecznie zachęcam do przeczytania!
1 5 1