Napisać wypracowanie "Na podstawie zacytowanej pieśni Horacego określ jakie postawy wobec życia zawarł w niej autor. Odwołaj się do kontekstu kulturowego i filozoficznego."


tekst...
Oda II, 3 (Aequam memento)*
W szczęściu przeciwnym, sobie na przekór,
masz równowagi zachować władzę,
tak samo w zbytniej radości
wesołości miarkuj, radzę.
Delliuszu*, czyli czas trwonisz w smutku,
czyli ustronia szukasz w dni święta
i spijasz wyborny falern*,
że masz umrzeć, pamiętaj.
Przecz* wybujała sosna biała
topola cienie gościnne łączą?
kręto wijąc się pierzchliwy
strumień pomyka rączo?
Naczyń wina i wonnych olejków,
każ nanieść kwiecia naglącej róży,
gdy sióstr nić czarna pozwala,
wiek i sposobność służy.
Poniechasz mienie, włości nabyte,
nad płowym Tybrem odbity w toni
dwór, dobra rozliczne, które
spadkobierca roztrwoni.

Czy latorośl Inacha* rodu
możnego, czy to ostatni nędzarz,
wszystkich dola jedna: Orkus*
nikogo nie oszczędza.
Każdemu kres jednaki, czy wcześniej,
czy później los wyrzuci urna
i w kraj wiecznego wygnania
popłyniesz z pluskiem czółna.


bardzo bym prosiła o pomoc.. :(

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • kh24
  • Rozwiązujący
2009-11-17T23:10:25+01:00
Na podstawie zacytowanych pieśni Horacego określamy wiele postaw ludzi wobec życia. Horacy mówi nam w ten sposób, że jeżeli zdarzy się nam nieszczęście to musimy zachować równowagę i kontrolować dalsze jego postępowania, a kiedy będziemy szczęśliwi mamy za bardzo się tym nie cieszyć i chwalić tylko mamy zachowac spokój. Autor mówi nam też, że nie warto czasu zobie zajmować smutkiem i nie chować się w cień w problemie, tylko szukać rozwiązania szybkiego i zgodnego z zasadami życia. Kiedy dostaniemy majątek i bedziemy cieszyc się bogactwem nie powinniśmy się tym chwalić i popadać w ułude bogactwa, bo przez to możemy stać się ofiarą oszustów i stracić cały majątek.
Filozofowie greccy uważali, że jedną z najważniejszych cech człowieka jest dobro. Uważali też, że człowiek powinien się uniezależnić od wszelkich dóbr materialnych i wtedy będzie wolny, ale musi ciężko pracować i wtedy jego duch zazna spokój.
Kultura średniowiecza natomiast przekazywała, że ludzie powinni zrezygnować z wszelkich dóbr osobistych, powinni żyć skromnie i bardzo bobożnie.
Moim zdaniem warto kierować się poradami i przemyśleniami Horacego. Należy cieszyć się życiem i traktować każdą wolną chwilę jako coś wspaniałego, bez względu na to ile nam tego życia zostało i czy dręczą nas problemy, których nie da się rozwiązać.


Przepraszam, że tak późno ale dopiero odczytałam komentarze do profilu i zobaczyłam twoja wiadomość. Myślę, że choć trochę pomogłam.
2 3 2