Odpowiedzi

2009-11-17T18:24:44+01:00
Podłączone są do magistrali na płycie głównej.Każdy komputer ma 4 porty szeregowe:

*COM1 i COM2-porty fizyczne mające swoje gniazda w tylnej części komputera

*COM3 i COM4-porty wirtualne, z których korzystają urządzenia zainstalowane wewnątrz komputera , np. wewnętrzny modem,

*Port równoległy(LPT)- to złącze komputera osobistego, służące synchronicznej obsłudze transmisji danych po równoległych przewodach, do urządzeń zewnętrznych takich jak np. drukarka, skaner, aparat cyfrowy, streamer lub między dwoma komputerami.

*PS/2-Personal System/2. Złącze wprowadzone w serii komputerów firmy IBM w 1987 r. W obecnej chwili złącze to stało się standardem i najczęściej służy do podłączenia myszy lub klawiatury. Gniazdo PS/2 jest okrągłe i zawiera 6 otworów rozlokowanych wokół środka odpowiednio do wymagań wtyczki.
*VGA(Video Graphic Adapter)- złącze do którego podpinasz swój monitor. Najczęściej używane gniazdo D-Sub składa się z 15 otworów ułożonych w trzech rzędach jeden pod drugim. Złącze to może znajdywać się albo bezpośrednio na płycie głównej - w przypadku gdy funkcje karty graficznej są w niej bezpośrednio zintegrowane (płyty główne typu "all in one"), albo na oddzielnej karcie graficznej podpiętej do gniazda PCI lub AGP. Najczęściej spotyka się analogowe gniazda VGA typu D-Sub, natomiast rzadziej cyfrowe P&D, DVI lub DFP.

Port Gier (Game Port)
.To 15 pinowe gniazdo znajdujące się najczęściej na śledziu karty dźwiękowej lub bezpośredno na płycie głównej - gdy ta funkcje dźwiękowe wbudowane ma w swoją struktórę - płyty typu all in one. Gniazdo to służy do podłączenia dowolnego manipulatora typu (dżoistik, gamepad lub kierownica). Po zastosowaniu odpowiedniej przejściówki gniazdo to umożliwia także komunikację z zewnętrznymi urządzeniami muzycznymi (syntezatory, moduły brzmieniowe, klawiatury MIDI) zgodnymi ze standardem Midi.

IrDA (Infrared Data Association)
Port umożliwiający komunikację komputera z urządzeniami peryferyjnymi za pomocą podczerwieni. Interfejs ten wykorzystuje się w klawiaturach i palmtopach, czasem możemy spotkać jakiś modem lub drukarkę wykorzystującą dodatkowo ten sposób komunikacji.