Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-17T18:10:13+01:00
Maximilien Robespierre, Antoine Louis Saint-Just Georges Couthon
François Boissel Joseph Fouché Jean Marie Collot d'Herbois Augustin Robespierre Joseph Lebas Jean Lambert Tallien François Hanriot
2009-11-17T18:13:35+01:00
Jakobini (Jacobins) - lewicowy klub polityczny działający w rewolucyjnej Francji. Został założony w 1789 w Paryżu jako Klub Bretoński. 10 sierpnia 1790 roku został przemianowany na Stowarzyszenie Przyjaciół Konstytucji (Société des amis de la Constitution). U szczytu swojej potęgi klub posiadał setki kapituł rozsianych po całej Francji z całkowitą liczbą członków ok. 400 tys. Po upadku Robespierre'a klub został zlikwidowany.

Początkowo opowiadający się za monarchią konstytucyjną, jednak na drodze radykalizacji skłaniający się ku proklamacji republiki. Wynikało to z wewnętrznego podziału w partii i wyodrębnienia się feuillantów. Zwolennicy koncepcji republikańskiej z Maximilienem Robespierre'em na czele nadawali ton dalszej polityki ugrupowania. Do kolejnego podziału wewnętrznego doszło w obliczu wypowiedzenia przez Francję wojny Austrii. Jedni uważali, że należy szerzyć wspaniałą ideę rewolucji całemu światu, umacniając tym samym zdobycze rewolucji (żyrondyści). Obóz drugi z Robespierre'em na czele twierdził, iż Francja nie jest jeszcze na to gotowa. Po proklamowaniu Republiki klub przemianowano na Stowarzyszenie Przyjaciół Wolności i Równości (Société des amis de la liberté et de l'égalité).

Jakobini wykorzystując malejące poparcie społeczeństwa dla rządzących żyrondystów z powodu niepowodzeń na froncie zdecydowali się obalić rząd. Zastosowali totalną mobilizację ludzi i środków w wojnie z Austrią i jej koalicją (Prusy, potem także Wielka Brytania, Hiszpania, Niderlandy i inne mniejsze państwa) oraz terror w walce z wewnętrznej. Na początku czerwca 1793 aresztowano wielu przywódców żyrondystów i wprowadzono rewolucyjną dyktaturę. Odtąd mieli nieograniczone wpływy w Komitecie Ocalenia Publicznego. W okresie tym dokonali wielu aktów ludobójstwa. Doprowadziło to do spadku popularności ugrupowania. 27 lipca 1794 krwawa dyktatura jakobinów została obalona. Klub jakobinów został rozwiązany przez Konwent Narodowy, jego przywódców stracono, a ocalałych członków jeszcze przez wiele lat prześladowano.

Przydomek "jakobini" pochodzi od miejsca obrad w klasztorze zakonu jakobinów w Paryżu (tam między innymi pochowano królową Francji - Klemencję Węgierską i renesansowego myśliciela politycznego Tommaso Campanellę).

Czołowi liderzy klubu jakobinów (po podziałach):

Maximilien Robespierre (przewodniczący)
Antoine Louis Saint-Just
Georges Couthon
François Boissel
Joseph Fouché
Jean Marie Collot d'Herbois
Augustin Robespierre
Jacques Nicolas Billaud-Varenne
Joseph Lebas
Jean Lambert Tallien
François Hanriot
Pierre Antoine Antonelle
Jean Baptiste Fleuriot
Antoine Simon
Paul François Barras
Jean Baptiste Carrier
Antoine Salicetti
Gaspard Monge
Jakobinami nazywali członkowie konfederacji targowickiej polskich wyznawców radykalnej polityki rewolucyjnej - podczas insurekcji kościuszkowskiej. Ich czołowymi przedstawicielami byli Hugo Kołłątaj, Jakub Jasiński i Józef Zajączek.Maksymilian Robespierre i Marat < to jest w sumie odp :P:D Robespierra lepiej napisz
2009-11-17T18:16:20+01:00