Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-17T18:40:17+01:00
Drugą starożytną kulturą, która miała wpływ na kształtowanie się wierzeń Izraela, jest państwo egipskie. Egipcjanie wykazywali większe niż inne ludy starożytnego Wschodu zainteresowanie życiem pozagrobowym, ich wierzenia były bardzo precyzyjne i jasne. Podstawą myśli o śmierci i powrocie człowieka z zaświatów na ziemię była cykliczna koncepcja czasu. Egipcjanie, obserwując zjawisko corocznego odradzania się przyrody i jej obumierania, uważali, że również trwanie człowieka jest poddane takim zmianom. Stąd też śmierć nie była końcem, ale upragnioną przemianą, przejściem do prawdziwego, wiecznego życia w zaświatach, które było jedynie przedłużeniem ziemskiego istnienia.
Dusza, przybierając postać ptaka, opuszczała ciało, by potem móc do tego ciała powracać i odradzać się w coraz to nowych wcieleniach. Jedynym warunkiem odrodzenia się człowieka było zachowanie się ciała w stanie nienaruszonym. Zniszczenie powodowało śmierć duszy – unicestwienie ludzkiej osobowości. Stąd wywodzi się zwyczaj mumifikacji zwłok w Egipcie, który miał zabezpieczyć zmarłej osobie dostęp do wieczności. Rodzina i bliscy troszczyli się o zmarłych także po złożeniu do grobu, przez składanie ofiar z pokarmów, które pozwalały zmarłym żyć po śmierci.
W wierzeniach Egipcjan występuje również wiara w sąd po śmierci, który odbywał bóg Ozyrys w towarzystwie 42 innych bogów. Złoczyńcy mogli zostać nieodwołalnie unicestwieni, zaś sprawiedliwi udawali się na pola Iaru, gdzie mogli żyć dostatnio i spokojnie. Dlatego mogli oni odwiedzać cały świat przez kolejne wcielenia. Oprócz Iaru – raju dla dostojników i ludzi zamożnych – Egipcjanie wierzyli w istnienie odrębnego raju dla ubogich, gdzie przebywali ludzie biedni, ale sprawiedliwi. Refleksji nad śmiercią, sądem i zbawieniem towarzyszyło również bliżej nieokreślone przeświadczenie o przyszłym zmartwychwstaniu i wiecznym królestwie sprawiedliwych .
2009-11-17T18:43:15+01:00
Egipcjanie byli przekonani, że życie pozagrobowe istnieje, i jest jeszcze lepsze niż rzeczywistne.Przygotowywali oni gorbowce pełne rozmaitych darów. Napełniali także ciało człowieka ziołami aby człowiek nie wyssał krwi z żyjących . wkładali do swojego grobowca także różne sprzęty i posążki.
Owijali ciało zmarłego bandarzem by pokonał niebezpieczną wędrówkę przez świat podziemny. uważali że tam są rozmaici bogowie , którzy czuwali nad całym ich życiem
39 4 39