Odpowiedzi

2009-11-17T18:53:54+01:00
W dzisiejszych czasach ludzie gonią za sukcesem i dobrobytem materialnym. Podczas tej gonitwy często tracą sumienie, a wraz z nim swoje szczęście, dlatego też uważam, że sposób na życie według Jana Kochanowskiego jest wciąż aktualny i wielu ludziom może pomóc odnaleźć sens życia we współczesnym, brutalnym świecie.
Każdy człowiek, gdy ma czyste sumienie, czuje sie wolny. Nie musi się martwić, jest weselszy, radość przychodzi do niego sama, nie potrzebuje jej szukać.
Ludzie z czystymi sumieniami są bardziej szanowaniu niż złodzieje czy bandyci. Gdy jesteśmy zadowoleni z życia potrafimy zachwycać sie pięknem natury i nic nam nie przeszkadza.
Nie powinniśmy nigdy tracić nadziei i wierzyć, że jutro będzie lepiej. Przysłowie mówi "nadzieja umiera ostatnia" pamiętamy o tym gdy zachoruje nam bliska osoba bądź nie widzimy lepszego jutra. Warto mieć nadzieję, bo to jest także podstawą szczęścia w życiu.
Wierzymy w Boga. Gdy się modlimy do niego, ufamy mu, że nam pomoże i nie zostawi w trudnych życiowych chwilach. Powinniśmy się także upodabniać do naszego Stworzyciela. Przebaczać tym, co czynią źle. Nikt nie jest idealny, każdy ma wady, ale powinniśmy umieć przepraszać czy wybaczać ludziom ich błędy.
Jest wielu ludzi potrzebujących. Czasami widząc biedne dziecko żebrzące o kawałek bułki omijamy je szerokim łukiem. Takim sposobem krzywdzimy innych oraz samych siebie. Każdy z nas mógłby być w takiej nieciekawej sytuacji i potrzebować czyjejś pomocy.
Zazwyczaj w wirze pracy nie doceniamy drobnych szczegółów w naszym życiu, tylko stawiamy sobie coraz wyżej poprzeczkę. Nie cieszymy sie z tego, że mamy co jeść, gdzie mieszkać, w co sie ubrać. Niektórzy nie mają tyle , co my, a umieją się cieszyć z tego, co mają. Powinniśmy cieszyć się najmniejszymi szczegółami w naszym życiu, bo gdy stracimy którąś z tych rzeczy jest nam bardzo ciężko.
Nigdy nie powinniśmy myśleć, że jutro może być gorzej. Trzeba być optymistą. Patrzeć na świat z dystansem i nie przejmować się niepowodzeniami, które nas spotkały, tylko dalej iść przez życie z uśmiechem na twarzy.
Uważam, że powyższymi argumentami udowodniłam, że sposób na życie według Jana Kochanowskiego jest wciąż aktualny. Nie smućmy się, nie lękajmy się, śmiało chwytajmy każdy dzień, bo to może być nasz ostatni. Nie zapominajmy także, że uczciwość, czyste sumienie oraz godność to fundament radości i szczęścia w życiu.
2 3 2