Odpowiedzi

2009-11-17T18:55:13+01:00
Dymorfizm płciowy – jeden z rodzajów dymorfizmu przejawiający się różnicami w morfologii, fenotypie samicy i samca jednego gatunku (np. różnica w wielkości i kształcie ciała i/lub ubarwieniu). Dymorfizm płciowy o różnym natężeniu jest powszechny wśród zwierząt i wynika z różnego fizjologicznego przeznaczenia danych płci w procesie przedłużania gatunku.

Obojnak (hermafrodyta, interseksualista) – określenie osobnika posiadającego cielesne cechy dwojga płciRozdzielnopłciowość, gonochoryzm - zjawisko występowania w obrębie jednego gatunku osobników dwóch odmiennych płci: samca i samicy. Jeden osobnik wytwarza tylko jeden rodzaj gamet.


13 4 13
2009-11-17T19:00:07+01:00
-rozdzielnopłciowość jest wtedy gdy u jednego gatunku występują osobniki płci męskiej i płci żeńskiej.
-dymorfizm płciowy występuje gdy: organizmu obu płci róznią się wyglądem.
Dymorfizm płciowy widać z reguły w barwach upierzenia.
-obojniaki to takie organizmy które mają jednocześnie oba rodzaje gonad.
oznacza to, że jeden osobnik produkuje pleminiki jak i komórki jajowe.
Obojniactwo ma duze znaczenie jeśli nie mozna znaleśc partnera.
6 4 6
  • Użytkownik Zadane
2009-11-17T19:01:37+01:00
Rozdzielnopłciowość- zjawisko występowania w obrębie jednego gatunku osobników dwóch odmiennych płci: samca i samicy. Jeden osobnik wytwarza tylko jeden rodzaj gamet.
Dymorfizm płciowy -jest to w dymorfiźmie płciowym, gdy występuje różnica w wielkości i kształcie ciała i (lub) ubarwieniu samców i samic.dymorfizm sezonowy — zróżnicowanie zachodzące pod wpływem sezonowych zmian warunków środowiska.
Obojnak -to gdy jedno zwierze lub kwiat posiada i narządy rodne kobiety i mężczyzny(dżdżownica),u ludzi co ma mąskie i żeńskie narządy płóciowe czyli mający cechy obu płci.
3 4 3