Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-17T19:37:00+01:00
Znam wiele osób, które są tolerancyjne. Tolerancji uczymy się w szkole i w domu, a także w kościele, występuje w wielu opowiadaniach czy bajkach z morałem. Akceptowanie drugiego człowieka takim, jakim się urodził jest bardzo ważne.
Czy tak naprawdę wiemy, co to jest tolerancja? To akceptacja wyglądu innego człowieka, koloru jego skóry, włosów, oczu, jego religii, wyznań i powiązanych z nimi zachowań, jego gustu i poglądów, narodowości, a także stanu materialnego. Opiera się głównie na uznaniu np. innej religii, to znaczy, że nie będziemy przekonywać kogoś do naszego boga w sposób przymusowy, ani głośno wypowiadać się, że nasze wyznania są dużo lepsze niż czyjeś. Pomimo, że tamta religia wydaje nam się niezgodna z naszą lub nawet niemądra czy bezsensowna, nie powinniśmy tego głośno komentować, aby nie urazić drugiej osoby.

Wszyscy powinni być dla nas równi. I naprawdę nie jest ważne, czy ktoś jest Chińczykiem, nosi okulary lub ma piegi. Rozsądni ludzie potrafią zaakceptować każdego.
Uważam, że żartowanie i układanie kawałów np. o Żydach czy Murzynach jest co najmniej niestosowne. Jeśli ktoś prześladuje ludzi innej narodowości i traktuje ich jako gorszych od siebie, czyli jest rasistą, postępuje naprawdę bardzo źle, co nieraz spotyka się z dezaprobatą osób tolerancyjnych. Bardzo często w szkołach, gdy niektórzy znęcają się psychicznie lub fizycznie nad innymi, nikt nie ma odwagi się im przeciwstawić. A przecież tak nie powinno być! Musimy nauczyć się stawać w obronie kogoś innego.
Myślę, że w świetle innych państw Polska jest tolerancyjnym krajem. W naszym państwie żyje dużo ludzi innych narodowości i wyznań. Na przykład w Niemczech, Irlandii czy Wielkiej Brytanii Polacy, którzy wyjechali szukać tam pracy, często są prześladowani. Jest to problem mniejszości narodowej, który dotyczy państw całego świata. Nie można pozwolić, aby rasizm się rozszerzał. W tym celu powstała organizacja ENAR, czyli Europejska Sieć Przeciwko Rasizmowi, która ma na celu promowanie zachowań anty-rasistowskich, tolerancji i równego traktowania.
Jeśli jeszcze niektórzy z was czują odrazę lub nienawiść do drugiego człowieka, warto postawić się na jego miejscu. Przecież to nie on jest winien tego, że urodził się z piegami, rudymi włosami jest albinosem, Murzynem lub Żydem, jest otyły lub po prostu chudy. Powinniśmy akceptować każdego, bo tak, jak my kogoś traktujemy, w przyszłości ktoś może potraktować także i nas.
1 3 1
2009-11-17T19:36:39+01:00
Wokół nas jest dużo przejawów tolerancji i nietolerancji. Od samego początku trwają kłótnie i różne konflikty, które z czasem zaczęły wzrastać do rozmiarów światowych.
Uważam, że społeczeństwo polskie nie jest w pełni tolerancyjne. Sądzę, że jesteśmy tak samo tolerancyjni, jak inne kraje świata. Moim zdaniem tolerancja jest to prawo do głoszenia własnych opinii, szanowanie innych i akceptowanie ich takimi, jacy są. Najbardziej odczuwalną w Polsce formą nietolerancji jest rasizm. Wielu z nas uważa, że wygląd człowieka np. kolor skóry związany jest osobowością i inteligencją. Drugim zjawiskiem powszechnym w naszym kraju jest ksenofobia, czyli niechęć, wrogość lub lęk w stosunku do obcych lub innych. Polacy odczuwają wrogi stosunek do obywateli: niemieckich, ukraińskich, rosyjskich. Niechęć czujemy również do Romów gdyż, ze wzglądu na swoją ubogość są uważani za złodziei. Łatwego życia w naszym kraju nie mają też Żydzi. Innym, bardzo przykrym problemem jest nietolerancja wobec ludzi chorych, zwłaszcza niepełnosprawnych. Nieraz byłam świadkiem wyśmiewania się z takich ludzi i dokuczania im. Za przejaw nietolerancji możemy uznać również nieprzystosowanie miejsc publicznych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest to przykre, bo w ten sposób uniemożliwiamy im normalne życie.
Moim zdaniem tolerancji powinniśmy uczyć się od najmłodszych lat w rodzinie, następnie w szkole. Dużo łatwiej jest żyć, kiedy nauczymy się uznawać czyjeś poglądy, wierzenia, upodobania. Trzeba być wyrozumiałym, umieć tolerować zachowanie kolegów i koleżanek w najbliższym otoczeniu.
2 3 2
  • Użytkownik Zadane
2009-11-17T19:40:05+01:00
Wieć napisze tak... Myśle że Przejawy tolerancji wokół nas to np. Zobaczymy "murzyna" i od razu na niego patrzymy od razu kogoś szturchamy i mówimy o patrz patrz murzyn...i to samo z chonczykiem... To jest pewniem sposób wyrażania braku torelancji bo to tak samo ludzie...może oni tak samo robią.. na nasz widok... Są też inne uzasadnienia nietolerancji... Ale oczywiście nie każdy taaki jest...
No a tolerancja wokół nas...no np.. poprostu nie wyróżniamy się że mu jesteśmy polakami i jesteśmy lepsi tylko tolerujemy że inni nie są gorsi.... Nie każdy niestety tak myśli