Odpowiedzi

2009-11-17T21:11:59+01:00
Bryza w dzień wieje ku lądowi , ponieważ w dzień piasek jest nagrzany, a woda w morzu zimna , bo wolniej się nagrzewa i dlatego od morza wieje zimny wiatr.
Bryza w nocy wieje ku morzu, bo wtedy to piasek jest zimny a woda w morzu ciepła i wtedy zimny wiatr wieje w stronę morza.
124 4 124
2009-11-17T21:19:48+01:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
W dzień ląd nagrzewa się szybciej niż woda morska i dlatego jest cieplejszy od morza. Powietrze nagrzane nad lądem unosi się, a tym samym słabiej naciska na ląd. Na lądzie powstaje niż. Powietrze nad morzem jest chłodniejsze i cięższe - naciska na powierzchnię wody silniej niż cieplejsze powietrze na ląd. Powietrze znad lądu przesuwa się nad morze, tu oziębia, staje się cięższe i opada na wodę. Po zachodzie słońca ląd stygnie znacznie szybciej niż morze - staje się chłodniejszy od wody morskiej. Powietrze nad lądem ochładza się i staje się cięższe. Cieplejsze powietrze znad morza unosi się, kieruje ku lądowi, ochładza i opada na jego powierzchnię.Dzięki temu bryza w dzień wieje ku lądowi, a w nocy odwrotnie.
78 3 78
2009-11-17T21:26:52+01:00
Słońce ogrzewa ląd szybciej niż wodę. Cieplejsze powietrze nad lądem unosi się, a na jego miejscu pojawia się chłodne. Bryza(morska) dzienna wieje znad morza w stronę lądu. Z kolei w nocy dzieje się sytuacja odwrotna. Woda oddaje ciepło wolniej niż ląd. Ciśnienie nad wodą jest niższe niż na powierzchni lądu, co powoduje zmianę kierunku wiatru. W taki sposób powstaje bryza(lądowa) nocna.
63 4 63