Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-17T21:11:46+01:00
Hajle Sellasje był władcą despotycznym. Wszystkich podejrzewał o zdradę dlatego nikt nie odważył sie odwracać do niego tyłem. Cenił on zwierzęta bardziej od ludzi.
23 4 23
2009-11-17T21:12:40+01:00
Był cesarza Etiopii Hajle Sellasje, zmarłego w 1975 roku. Ukazując ich służalczość, lizusostwo, strach, pazerność, uległość oraz walkę o względy władcy, Kapuściński w mistrzowski sposób przedstawia ponure kulisy jego panowania. Książka ma uniwersalny charakter, obnaża mechanizmy władzy nie tylko politycznej.

9 3 9
2009-11-17T21:13:37+01:00
Jest to z neta znajdź se coś


Syllasje urodził się we wsi Ejersa Goro jako Teferi Makonnyn z ojca Ras Makonnyna, gubernatora prowincji Harar i matki Jeszi Ymmebiet Ali.
We wrześniu 1916 Etiopski Sejm Szlachecki na wniosek Ortodoksyjnego Kościoła Etiopskiego zdetronizował cesarza Ijasu V, gdyż był on podejrzewany o sekretną konwersję na islam. Na jego miejsce została wybrana córka wcześniejszego cesarza Menelika II o imieniu Zeuditu, a jej kuzyn, przyszły cesarz Hajle Syllasje został namaszczony na przyszłego następcę tronu i uzyskał tytuł Ras Tafari, co znaczy "książę nieustraszony".
W latach 1916-1930 Ras Tafari sprawował faktyczną władzę w imieniu swojej kuzynki, najpierw jako regent, a później jako król, zaś po jej śmierci w 1930 r. został ukoronowany na cesarza. Jego pełen tytuł brzmiał:"Cesarz Hajle Syllasje I, Zwycięski Lew Plemienia Judy, Wybraniec Boży, Król Królów Etiopii".
W 1911 r. poślubił Menen Asfau, wnuczkę króla Mikaela Uello. Miał z nią sześcioro dzieci - 3 chłopców i 3 córki.
W dniu objęcia przez niego władzy Etiopia była skostniałą monarchią absolutną, całkowicie odciętą od świata zewnętrznego. Wcześniejsze ostrożne reformy cesarza Menelika II zostały zaprzepaszczone przez jego następcę. Hajle Syllasje kontynuował ostrożne reformy modernizacyjne Menelika. W 1923 przyłączył swój kraj do Ligi Narodów. W 1923 r. zakazał niewolnictwa, zaś w 1931 ogłosił pierwszą w historii Etiopii konstytucję, przekształcając kraj w monarchię konstytucyjną. W praktyce konstytucja ta dawała cesarzowi niemal absolutną władzę.
W 1935 roku faszystowskie Włochy napadły Etiopię i okupowały ją aż do 1941 r. Hajle Syllasje uciekł do Wielkiej Brytanii, gdzie powołał rząd na uchodźstwie oraz zorganizował Fundację Obrony Etiopii.
Po odzyskaniu niepodległości Etiopii w 1941 r., na skutek wyparcia wojsk włoskich przez Brytyjczyków i sprzymierzonych z nimi oddziałów etiopskich, Hajle Syllasje powrócił na tron.
W 1955 r. ogłosił nową konstytucję Etiopii, według której nadal posiadał władzę absolutną, ale zmienił strukturę parlamentu zwiększając nieco jego kompetencje i reprezentatywność.
Po próbie puczu w 1960 r. zaczął się okres bardziej konserwatywnego sprawowania władzy. Część uprawnień konstytucyjnych z 1955 r. została cofnięta, a kraj zaczął być z powrotem rządzony metodami półdyktatorskimi.Hajle Syllasje związał się od tego czasu na stałe z Zachodem i odciął od wszelkich związków z radykalnymi ruchami rewolucyjnymi sterowanymi przez ZSRR, które powstawały w tym czasie licznie w wielu ościennych państwach afrykańskich.
W 1963 roku w stolicy Etiopii, Addis Abebie, odbyła się konferencja założycielska Organizacji Jedności Afrykańskiej. Jednym z jej głównych inicjatorów był Hajle Syllasje, który przewodniczył konferencji, a następnie został wybrany na pierwszego przewodniczącego.
Jego nowa, konserwatywna polityka, połączona z gigantycznymi wydatkami na rozbudowane do absurdu ceremoniały dworskie, doprowadziła w końcu do ruiny ekonomicznej Etiopii. Na fali ostrego niezadowolenia społecznego odbył się w 1974 r. udany pucz wojskowy, który definitywnie odebrał cesarzowi władzę.
Według komunikatów prasowych nowego rządu wojskowego, Hajle Syllasje zmarł 27 sierpnia 1974 w więzieniu na skutek nieudanej operacji prostaty.Jednakże, wielu historyków, na podstawie zeznań naocznych świadków twierdzi, że został on prawdopodobnie zamordowany w kilka dni po zamachu, a jego zwłoki zakopano w podziemiach nowego pałacu prezydenckiego.
5 listopada 2000 zwłoki należące prawdopodobnie do Hajle Syllasje zostały ekshumowane z podziemi pałacu prezydenckiego i ponownie uroczyście pochowane według obrządku Ortodoksyjnego Kościoła Etiopskiego.
Hajle Syllasje jest tytułowym bohaterem książki pt. "Cesarz" Ryszarda Kapuścińskiego wydanej w roku 1978 i opisującej upadek jego reżimu.
20 2 20