Prosze o pomoc pilnie potrzebuje takie zadanie o to tresc:
Porównaj religie starozytnych Panst. Jaki wpzw religia miaa na politzke i zcie spoecyne panstw. Potrzebuje to na 2 strony!! Z gory dziekuje .
Jak to nie problem to mozna przeslac na moj email [email protected]

1

Odpowiedzi

2009-11-18T09:50:58+01:00
Starożytne państwa jak Egipt,Grecja,Rzym, charakteryzowały się tym że cechowała ich wiara politeistyczna-czyli wiara w wielu Bogów, na każde inne zjawisko przypadał inny bóg.Egipcje najwyższy był Horus, w Grecji Zeus,w Rzymie Jowisz.
W starożytnym Egipcie wiara była bardzo ważna, uważali Faraona za Boga miał on nieograniczoną władzę, wcielenie Horusa na ziemi.Kapłani Bogów najbardziej wpływowa Kasta w Egipcje nieraz miała ogromny wpływ na Faraona, a zdarzało się że faraon nie mógł nic zrobić bez zgody kapłanów, jak w książce Prusa ,,Faraon"
Rzym cechowały te same cechy co w Egipcje, tam cesarz też był Bogiem miał nie ograniczoną władze mógł robić co mu się żywnie podoba n.p Neron spalił Rzym by napisać poemat o palącym się mieście, a póżniej rzucił cała winę na Chrześcijan, ale wiara Rzymu wzieła się od wiary Greków występowali CI sami bogowie co w Grecji tylko zmienione były ich nazwy Zeus-Jowisz Ares-Mars Posejdon-Neptun. W przeciwieństwie do Egiptu tu kapłani posiadali mniejszą władzę, nigdy się nie zdarzyło by jakiś kapłan przejął władzę.
Grecja-dzieliła się na państwa-miasta największe były Ateny i Sparta, w Atenach była demokracja rządy ludu, w Sparcie Monarcha rządziły dwójka króli ale też mieli ograniczoną władzę przez radę starszych, prawdziwą władze mieli tak naprawdę Eforowie-5 wybranych ze starszyzny decydowali o wszystkim. Religia w całej Grecji była taka sama politeistyczna, nie było zbytnio kapłanów i oni jak w Rzymie nie mieli takiej ogromnej władzy.Ludzie tutaj przeważnie nie chodzili do Kaplic modlili się do żywiołów n.p była burza modlili się do niej ponieważ myśleli że modlą się do Zeusa itp.

Mam nadzieję że chodź trochę pomogłem