Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-18T13:48:13+01:00
Barwa biała – najjaśniejsza z barw. Jest to zrównoważona mieszanina barw prostych, która jest odbierana przez człowieka jako najjaśniejsza w otoczeniu odmiana szarości.
Wyjaśnieniem tej definicji może być przykład, że zawsze fragment tła można oświetlić mocniejszym światłem białym i wtedy dotychczasowa, pozostała biała powierzchnia stanie się jasnoszara.
W skład widma światła białego może wchodzić od trzech do nieskończoności barw prostych czyli długości fali świetlnej. Tak więc jednej konkretnej barwy białej nie ma, natomiast istnieje pewien zakres odcieni od barwy lekko zażółconej bieli do bieli zaniebieszczonej, inaczej mówiąc od bieli ciepłej do bieli chłodnej. Wrażenie czystej, neutralnej bieli jest odbierane indywidualnie przez każdego człowieka i, pomijając cechy osobnicze obserwatora (wiek, stan zdrowia, bieżące samopoczucie), jest uzależnione od siły światła - w przypadku słabego oświetlenia jako barwę neutralnie białą odbieramy odcienie cieplejsze, a w miarę wzrostu oświetlenia wrażenie neutralnej bieli przesuwa się w kierunku odcieni chłodniejszych.
Odcienie bieli określamy za pomocą parametru o nazwie temperatura barwowa światła i wyrażamy w Kelwinach, ponieważ istnieje ścisły związek pomiędzy temperaturą ciała (w teorii jest to tzw. ciało doskonale czarne), a emitowanymi przez to ciało falami elektromagnetycznymi, które w miarę wzrostu temperatury ciała przechodzą z zakresu fal podczerwonych do fal widzialnych (fal widzialnych, a nie fal świetlnych, ponieważ utarło się przyjmować za fale świetlne trochę szerszy zakres widmowy: od fal bliskiej podczerwieni, poprzez fale widzialne, do fal bliskiego ultrafioletu).
Pojęcie barwy ciepłej lub chłodnej jest również umowne, i tak, w produktach oświetleniowych u różnych producentów, ta sama wartość wyrażona w Kelwinach może być określana jeszcze jako barwa lekko ciepła, jako barwa neutralna (cokolwiek by to znaczyło), lub jako barwa już lekko chłodna. Ze szczególnie dużym rozrzutem wartości możemy się zetknąc w przypadku sztucznych źródeł światła określanych jako "barwa dzienna". Warto wiedzieć, że typowe dzienne oświetlenie naturalne to barwa już wyraźnie chłodna. Tak więc ogólnie źródła światła białego możemy podzielić ze względu na temperaturę barwową kolejno na:
* ciepłe
* neutralne
* chłodne
* dzienne
* dzienne chłodne
  • 852
  • Początkujący
2009-11-18T13:51:07+01:00
Najjaśniwjsza z barw.Jest to zrównoważona mieszanina barw prostych, która jest odbierana przez człowieka.