Odpowiedzi

2009-11-18T15:27:15+01:00
Gdyz nazwaał go po swoim przyjacielu
1 1 1
2009-11-18T15:28:49+01:00


Jarosław Iwaszkiewicz w swoim opowiadaniu przedstawił nam typowe cechy młodego człowieka- lekkomyślność, nierozwaga, a także nie słuchanie starszych. Takie same cechy posiadał Ikar- mityczny syn mistrza Dedala. Posiadał je również Michaś- bohater opowiadania Iwaszkiewicza.
Dlaczego akurat do Ikara autor porównał swojego bohatera? Przecież istnieją tysiące młodych ludzi, którzy przez swoją nieuwagę i lekkomyślność stracili życie lub cenne dla nich rzeczy. Jednak coś oprócz cech charakteru i młodego dość wieku łączy obu bohaterów- otóż łączą ich przyczyny i skutki ich postępowania.
Skutki są wręcz dla nas oczywiste- śmierć głównego bohatera kończy zarówno mit jak i opowiadanie. Przyczyn ich postępowania nie znamy- nie podał ich ani jeden ani drugi autor. Jednak łatwo się ich domyśleć.
Obaj Ikarowie- zarówno ten mitologiczny jak i ten polski, okupacyjny- nie mieli ciekawych i szczęśliwych życiorysów. Syn Dedala, kiedy o poznajemy ucieka z Krety, na której był uwięziony razem z ojcem przez króla Minosa. Natomiast Michaś, żyje w czasach dla Polski bardzo trudnych- trwa okupacja, zakazuje się wszelkich przejawów polskości, na ulicach panuje strach. Każdy by chciał w takiej sytuacji oderwać się od rzeczywistości, zapomnieć o istniejącym wokół świecie. Nasz bohater mitologiczny próbował poczuć się jak ptak, jednak zamiast kontrolować wysokość lotu tak jak mu przykazał ojciec, leciał on za blisko słońca. Takim słońcem dla Michasia była książka- jednak on też „leciał” za blisko tego słońca.
Myślę, że te podobieństwa bohaterów-wiek, cechy charakteru, a także powody i skutki ich postępowania- wystarczająco wyjaśniły, dlaczego Iwaszkiewicz nazwał swoje opowiadanie „Ikar”. Takiego Ikara można zresztą spotkać w każdym z nas- czy nasza historia też będzie mogła być nazwana „Ikar” zależy tylko od nas.
2 5 2