Odpowiedzi

2009-11-18T17:18:16+01:00
Klimat rownikowy-wilgotne lasy równikowe
zwrotnikowy-pustynie i polpustynie
podrownikowy-lasy rownikowe
podzwrotnikowy-reoslinnosc trawiasta i makia
umiarkowany cieply-stepy
umiarkowany chlodny-lasy iglaste (tajga)
okolobiegunowy-tundra
1 5 1
  • nula
  • Początkujący
2009-11-18T17:19:45+01:00
Trefa równikowa
Rośliny: wiecznie zielone lasy równikowe: mahoniowiec, hebanowiec, kauczukowiec. Wysokość drzew sięga 90 m. Tworzą one układ wielowarstwowy. W tej strefie charakterystyczne są dodatkowo liany, korzenie szkarpowe, czy epifity, które rozwijają się na pniach i gałęziach drzew. W dnie lasu jest duże zaciemnienie związane z bogatą liczbą gatunków roślin, rozwijających się w różnych warstwach. W strefie nadmorskiej występują lasy namorzynowe (mangrowe) ze szczudlastymi korzeniami, zalewane w czasie przypływów morza.
W tej strefie uprawia się m.in. maniok, owoce cytrusowe, trzcinę cukrową i drzewa kakaowe.
Strefa podrównikowa
Rośliny: sawanny: trawy do 5 m. wraz z rosnącymi pojedynczo drzewami, zwłaszcza akacjami czy baobabami. Drzewa mają często pokrój parasolowaty. Roślinność tej strefy bujnie kwitnie w porze deszczowej i usycha w czasie suszy. W dolinach rzek rozwijają się tzw. lasy galeriowe.
Charakterystyczne rośliny uprawne dla tej strefy, to: ryż, trzcina cukrowa, maniok, kawa, banany i ananasy.
Strefa zwrotnikowa
Rośliny: obszary pustynne i półpustynne są porośnięte przez sukulenty (gromadzące wodę na okresy suszy w mięsistych liściach i łodygach): kaktusy, wilczomlecze, aloesy, opuncje, roślinność efemeryczną (rośliny, których cały cykl rozwojowy od wykiełkowania do wydania nasion trwa bardzo krótko). Skąpa roślinność nigdzie nie tworzy zwartej pokrywy.
Przy odpowiednim zastosowaniu nawożenia i nawodnienia, na obrzeżach pustyń można nawet uprawiać kukurydzę, czy sorgo)
Strefa podzwrotnikowa (odmiana monsunowa – susze zimą)
Rośliny: (odmiana monsunowa – susze zimą) magnolie, bambusy; (odmiana śródziemnomorska – susze latem) niskie drzewa i krzewy, silnie rozgałęzione, kolczaste, mające niewielkie skórzaste liście i grubą korę, twardolistne lasy i zarośla przez cały rok zielone: pistacje, mirty, oleandry, oliwki, cedry, bukszpany, jałowce. Roślinność strefy śródziemnomorskiej jest nazywana makią. Uprawiane są rośliny winne, gaje oliwne i sady cytrusowe.
Strefa umiarkowana ciepła
Rośliny: lasy liściaste: buki, dęby, klony, jawory, lipy, wierzby, topole, olchy. Rozwinięta jest też warstwa krzewów i runa leśnego.
W strefie klimatu kontynentalnego umiarkowanie suchego występuje również roślinność stepowa, głównie ostnice i ostrokrzewy.
Uprawiane są głównie: pszenica, buraki cukrowe.
Strefa umiarkowana chłodna
Rośliny: (strefa tajgi): lasy szpilkowe: świerk, sosna, jodła, modrzew oraz runo: paprocie, mchy, porosty, wrzosy. Szpilki drzew, dzięki budowie ograniczającej parowanie, są odporne na mróz. Jednak i w tej strefie spotyka się drzewa liściaste: brzozę, wierzbę i topolę.
Strefa okołobiegunowa
Roślinność tej strefy nazywa się tundrową. Charakteryzuje się bardzo niskim wzrostem roślinności, której skład stanowi brzoza karłowata, ale też wieloletnie krzewinki: wrzosy, borówki, turzyce, mchy, porosty, liczne torfowiska;
Strefa biegunowa
Roślinność tej strefy to roślinność zimnych pustyń z przewagą mchów i porostów. Powstają w tu charakterystyczne poligony mrozowe w wyniku wielokrotnego zamarzania i rozmarzania gruntu. Grubsze fragmenty gruntu są przemieszczane w kierunku powierzchni i w kierunku szczelin.
2 4 2