Odpowiedzi

2009-11-18T18:23:42+01:00
Antygona była osobą silną i nie dbała się przeciwstawić Kreonowi. Jednak łamiąc zakaz raczej kierowała się uczuciami, niż rozsądkiem. Pokazuje to, iż Antygona była zagubiona. Nie wiedziała czego dokładnie chce. Miała wybór: życie i miłość lub śmierć. Wybrała to drugie, może podejmując tę decyzje liczyła na wyjątek ze strony króla. Może miała nadzieję, iż Kreon pozwoli jej żyć ze względu na pokrewieństwo. Antygona zachowała się z jednej strony egoistycznie, bo wybierając śmierć, zapomniała o uczuciach ukochanego i siostry. Zachowała się dumnie, lecz jej zachowanie było niedojrzałe i egoistyczne.
Jednak nie zmienia to faktu, że Antygona była silna. Potrafiła do samego końca być osobą twardą, nie dała upustu swoim emocjom. Miała zdolności przywódcze. Wiedziała jak przekonać lud do swojej słuszności, co do pochowu brata. Broniła swojej racji i nie bała się nazwać Kreona głupcem. Była energiczną dziewczyną, która mimo tego, ze do końca nie wiedziała czego chce, to i tak walczyła o swoje.
Czy działanie Antygony było słuszne? Z jednej strony tak, gdyż każdemu człowiekowi należy się godny pochówek. Z drugiej strony Ismena, siostra Antygony, została sama, rodzice i bracia odeszli, została tylko siostra, która również zostawiła ją samą. Antygona ni eumiała pogodzić się z decyzją siostry, krytykowała ją. Antygona rozsławiła swoje imię, lecz zrobiła to kosztem innych...
Antygona była pełna dumy. Charakteryzowała się porywczością i wybuchliwością. Była zdecydowana i energiczna. Jedną z jej cech było konsekwentność w działaniu. Walczyła o swoje do samego końca , ale dokładnie nie wiedziała czego chce. Była lekko zagubiona, wierzyła, ze jej działanie było słuszne. Dziewczyna wykazała się odwagą i poświęceniem. I to właśnie dzięki postaci Antygony dramat Sofoklesa zasługuje na odrobinę uwagi.
1 5 1
2009-11-18T18:41:18+01:00
Antygona jest córką Edypa i Jokasty, owocem kazirodczego związku, niewinną dziedziczką klątwy ciążącej na rodzie. Imponuje swą niewzruszaną postawą moralną i zasadami za które gotowa jest zapłacic zyciem. Wyżej od prawa ludzkiego stawia prawa boskie. Ceni spokój sumienia. Jest spokojna, odwazna i dumna. Nie boi się powiedziec Kreonowi prawdy prosto w oczy. Siła charakteru zaskakuje w zestawieniu z innymi cehami Antygony: delikatnością, wdziękiem, subtelnością uczuć. Jest młodą, wrazliwą dziewczyną która pragnie zyc, byc szczesliwa i kochaną. Ale ponad swoje szczęscie stawia milosc do swojego brata. Wyrok smierci- mimo zalu za utraconym zyciem- przymuje z godnoscią, jako oczywistą konsekwencje swego wyboru.
2 3 2