Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-18T19:27:37+01:00
Charakterystyka Urszulki (córki Kochanowskiego) według punktów (każdy pkt to akapit ):
1.przedstawienie postaci
Urszulka, dwuipółletnia córka Jana Kochanowskiego, chodziła zawsze pięknie ubrana w sukienki z falbankami własnoręcznie szyte przez matkę. W długie włosy miała wplecione kolorowe kokardki i wstążki. Ta mała dziewczynka sprawiała, że dom państwa Kochanowskich był pełen śmiechu, życia i wzajemnej miłości. Urszulkę poznajemy poprzez wspomnienia Kochanowskiego.

2.pochodzenie
Urszulka córka poety Jana Kochanowskiego i Doroty Podlodowskiej, wnuczka Piotra Kochanowskiego.

3.hobby zainteresowania
przejawiała zdolności poetycko-literackie, przez co rodzina i przyjaciele Kochanowskiego uznali ją za jego godną następczynię.

4.cechy charakteru
Była wesoła sympatyczna i zawsze uśmiechnięta, zawsze była wielką radością swoich rodziców.
Ta wszystkiego ciekawa dziewczynka umiała się grzecznie bawić, rymować i śpiewać. Była mądra, inteligentna, roztropna i bogobojna. Codziennie modliła się za rodziców i przed posiłkami.

Cyt. "Nigdy ona po ranu karmie nie wspomniała, Aż pierwej Bogu swoje modlitwy

oddala. Nie poszła spać, aż pierwej matkę pozdrowiła i zdrowie rodziców swych bogu poruszyła"

5.kontakty z innymi ludźmi
mały człowiek w dużej mierze zależy od dorosłych. To oni od samego początku kształtują jego światopogląd, pokazują świat, mówią co jest dobre, a co złe. Otaczający je świat może czasami budzić przerażenie, jak również zaciekawiać.


6.ocena postaci
Urszulka odznaczała się posłuszeństwem, skromnością, pracowitością, bardzo kochała rodziców, pomagała im i troszczyła sie o nich.

Cyt. "Nie dopuscilas nigdy matce sie frasowac Ani ojcu mysleniem zbytnim glowy psowac"
W „Trenach” odnajdujemy bezbronną, czystą, spontaniczną dziewczynkę. Ta dwuipółletnia istotka jest obrazem pierwszego okresu życia, beztroskiego, przepełnionego zabawą. Jednakże to jedyne i najukochańsze dziecko zabrała śmierć, a jej ojciec został sam na ziemi pogrążony w olbrzymiej rozpaczy.
Kochanowski idealizuje córkę, ukazuje ją jako istotę pozbawioną jakichkolwiek wad.