Dokonaj analizy dowolnego obrazy.NIE SCIĄGNIĘTE Z INTERNETU

Krótki opis epoki stylu jaki reprezntuje dzieło
Krótki opis życia twórczosci autora dzieła
Opis tresci obrzau
opis formy obrazu ( kompozucja,perspektywa gama barw, plany, swiatłocień,akcęt, kolorystyka, faktura)
dlaczeo wybrałem ten obraz.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-18T19:50:52+01:00
Mój ulubiony obraz to "Geopolityczne dziecko obserwujące narodziny nowego człowieka" Salwador Dali.
Salvador Dali ur. 11 maja 1904, zm. 23 stycznia 1989 w to jeden z moich ulubionych malarzy, na pewno w czołówce surrealistów. Jego obrazy mają, senną symbolikę, kuszące kolory, fantastyczną kompozycję a to wszystko składa się na genialną sztukę.
Obraz o którym chcę napisać powstał 1943r.
Pierwszy plan podzielony jest na dwie części. Jedną częścią jest kula ziemska, która kształtem przypomina jajo- symbol nowego życia. Wykluwa się z niej człowiek. Widać, że mężczyzna męczy się, próbując wydostać się z jaja. Zaznaczone są wyraźne kształty stóp, kolan oraz głowy w powierzchni planety. Nad jajkiem unosi się stara, poszarpana płachta stanowiąca symbol ochrony od kurzu i prochu. Z pękniętej skorupy ziemskiej wypływa stróżka krwi, która przypomina łzę. Całemu zajściu przyglądają się dwie postacie, matka z dzieckiem. Dziecko jest zaciekawione , ale również przerażone. próbuje wtulić się w w ciało matki by czuć się bezpiecznie.
Kolory idealnie oddaje nastrój obrazu, światłocień doskonale dopełnia niesamowitości dzieła. Barwy intensywne, ale raczej stonowane bez krzykliwych dodatków powodują, że czujemy smutek i zaniepokojenie.
Salwador Dali należy do największych artystów XX wieku.
Opierając się na psychoanalizie stworzył własną koncepcję twórczą (którą nazwał metodą paranoi krytycznej). W okresie tym powstały słynne obrazy Dalego (będące jednocześnie sztandarowymi dziełami surrealizmu), w których precyzyjnie i naturalistycznie przedstawiał niesamowite wizje tworzone przez wyobraźnię i halucynacje czerpane z podświadomości.
Obrazy Dalego cechuje doskonały rysunek, technicznie dopracowane i doprowadzone do doskonałości.
Surrealizm jako środek wyrazu jest dla Dalego ogromnym polem do popisu. Jego geniusz ujawnia się w każdym dziele które tworzył. Dzięki surrealizmowi, który pozwalał na nie skrępowane przedstawianie własnych wizji, uwolnienie podświadomości powstały takie genialne obrazy jak ten.

Pisałem już kiedyś taki opis więc jeśli będzie Ci odpowiadał to proszę bardzo jeśli nie to daj znać postaram się o interpretację innego. Cześć
1 5 1