Muszę napisać tekst o wierzeniach starożytnych Greków , ale taki żeby można go było potem fajnie opowiedzieć. Musi zawierać opisy najważniejszych bogów z atrybutami, herosów , jakies informacje o wyroczni, kulty religijne,wierzenia o zyciu pozagrobowym. Prosze o pomoc.

1

Odpowiedzi

2009-11-18T21:37:23+01:00
1. Wiara i bogowie.
W starożytnej Grecji ludzie wierzyli w wielu bogów. Była to religia politeistyczna, czyli wielobóstwo. Świat podzielony był trychotomicznie, tzn. na królestwo nieba i ziemi, podziemia i morza. Główną siedzibą bogów był Olimp. Najważniejsi bogowie to Zeus (władca wszystkich bogów, pan nieba i ziemi), jego żona, a zarazem siostra Hera (bogini niebios), Posejdon (bóg wody i morza, jego atrybut to trójząb), Hades (władca podziemia), Demeter (bogini żniw), Dionizos (bóg winnej latorośli), Ares (bóg wojny), Atena (bogini mądrości) i Afrodyta (bogini piękności).

2. Filozofia.
Starożytna Grecja była krainą wielkich filozofów. Filozofia to umiłowanie mądrości. Najbardziej znani filozofowie to Sokrates, jego uczeń Platon, Arystoteles, Hipokrates, Heraklit z Efezu, Epikur (twórca filozofii epikurejskiej) i wielu innych.

3. Życie pozagrobowe.
Grecy wierzyli, że człowiek po śmierci wędruje do Hadesu. Zanim to się jednak stało musiał on zostać przewieziony przez rzekę Styks. Przewoźnikiem był Charon. Zmarły musiał mieć w ustach jeden obol, czyli pieniądz grecki, który był zapłatą dla Charona. Wiara w życie pozagrobowe to inaczej eschatologia.

4. Teatr.
Grecja jest też miejscem, w którym narodził się teatr. Początek swój bierze od obchodów ku czci boga Dionizosa. Odprawiano wówczas Wielkie Dionizje i Małe Dionizje. Charakterystyczny był okrzyk, tzw. dytyramb, od którego powstała "pieśń kozła" czyli tragedia. Najsłynniejsi tragicy to: Tespis (wprowadził pierwszego aktora na scenie), Ajschylos (wprowadził drugiego aktora), Sofokles i Eurypides. Celem tragedii było uzyskanie tzw. katharsis, czyli oczyszczenia. Przeciwieństwem tragedii była komedia. Najsłynniejszy komik to Arystofanes.

5. Mity.
W Grecji powstało również wiele mitów, czyli historii o bogach, półbogach, powstaniu świata, narodzinach człowieka. Najpierw były one wyśpiewywane przez wędrownych śpiewaków. Z biegiem czasu Homer i Hezjod zebrali mity. Zbiór mitów nazywamy mitologią. Najbardziej znany heros to Herakles, który zasłynął z 12 ciężkich prac, jakie musiał wykonać.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam;)