Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-18T21:01:25+01:00
(przedmowa)
Polityka Aleksandra Macedońskiego opierała się na 2 podstawowych fundamentach.
Pierwszym z nich było nie niszczenie kultury podbitych ludów, tudzież narodów. Sprowadzało się to nie tylko do niegrabienia, ani zaskarbiania sobie dorobku kultury-sztuki, ale również do nie niszczenia świątyń, miejsc kultu-religii.
Drugim, fundamentem, a zarazem działanie jakie podejmował (między innymi jako pierwszy Aleksander Macedoński) było łączenia się dwóch osobnych kultur po przez np. małżeństwo, czy też wprowadzanie w kulturę "Grecko-Macedońska*" nowinek, zwyczajów kultur, cywilizacji "podbitych".
(rozwinięcie)
Taka polityka "nie agresywna*" przyniosła Aleksandrowi wiele sukcesów i owocnych zwycięstw, przykładem może być, rzekome oswobodzenie Egiptu z pod okupacji Persji, który tak naprawdę Aleksander chciał zdobyć, przejąć nad nim zwierzchnictwo, kontrolę, a nie oswobodzić. Jednak dzięki jego dobrym przemyśleniom, strategią, często również szczęściu, został uznany za boga i Egipt przejął praktycznie bez "ruszenia palcem".
(zakończenie)
Aleksander Macedoński jest ważną postacią w historii podbojów i kolonizacji terenów, gdyż jego polityka łączenia kultur, wymiany obyczajów, była niespotykaną w swoich czasach i bardzo pomysłową.

*(informacja dla czytelnika) Słowa przy których została uwzględniona * (gwiazdka) są związkami frazeologicznymi, których autor użył tylko i wyłącznie na potrzeby tekstu.
W prozaicznej mowie nie są używane.
Pozdrawiam (jeżeli uważasz, że moja odpowiedź wyczerpała temat, przyznaj mi "najlepsza odpowiedź")
25 3 25
2009-11-18T21:02:47+01:00
Po zajęciu Grecji i innych terenów nie narzucał swojej kultury, lecz pozwolił aby się wymieszała z panującą tam wcześniej. Jedynie narzucił na obszarach swego Imperium naukę Greki i w 324r.p.n.e zażądał ubóstwienia swojej osoby i mimo początkowego oporu greckich miast został uznany za boga. Apoteoza panującego miała bardzo wyraźny cel polityczny , ten kult był czynnikiem jednoczącym narodowości w państwie. Aleksander rządził podbitymi osobiście . Do pomocy dobierał sobie ludzi pochodzących najczęściej z arystokracji macedońskiej , ale również miejscowej. Chcąc zrównać Macedończyków i Persów , popierał mieszane małżeństwa. Sam poślubił córkę baktryjskiego księcia Roksanę , a później córkę Dariusza III- Statejrę. Na dworze przyjął ceremoniał perski , a do swojej armii włączał oddziały perskie.Aleksander duży nacisk kładł na rozwój gospodarczy państwa.Nakazał rozbudowę sieci dróg , a założona w Egipcie Aleksandria miała odgrywać rolę najważniejszego centrum handlowego ówczesnego świata.
17 3 17