Odpowiedzi

2009-11-18T20:50:12+01:00
Rośliny okrytonasienne spełniają wiele ważnych ról zarówno w przyrodzie jak i w gospodarce człowieka. Wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, chronią glebę przed erozją, wiele gatunków służy jako rośliny ozdobne, dostarczają wielu substancji leczniczych, stosowanych w kosmetyce oraz używek, w warunkach naturalnych stanowią początkowe ogniwo w łańcuchach pokarmowych i są podstawą żywienia człowieka.
4 4 4
2009-11-18T22:00:18+01:00
Nie wiem czy o to chodzi..Rośliny okrytonasienne osiągnęły najwyższy poziom zróżnicowania, gdyż przystosowują się do różnych warunków środowiska. Są wśród nich rośliny o łodygach zielonych- nie zdrewniałych i rośliny o łodygach trwałych - zdrewniałych ; drzewa krzewy i krzewinki. Wśród roślin o łodygach zielonych , czyli mających niezdrewniałe pędy , wyróżniamy; jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. W gospodarce człowieka rośliny wytwarzają tlen niezbędny nam do życia a pobierają dwutlenek węgla. Gdyby nie było roślin, to w takiej sytuacji stale wzrastała by zawartość dwutlenku węgla w powietrzu, co doprowadziło by do efektu cieplarnianego. Do roślin okrytonasiennych zaliczamy np; kasztanowiec i jabłoń.
4 4 4
2009-11-18T22:00:52+01:00
Wytwarzają materią organiczną z wykorzystaniem energii świetlnej, są podstawą wszystkich przemian w ekosystemach lądowych. Dają pożywienie i schronienie licznym konsumentom a dostarczajacmaterii destruentom, sa głównym ogniwem przepływu energii i obiegu materii i ekosystemach.wytwarzaja tlen do atmosfery. gospodarka papier , ubrania ( bawełna) meble , pożywienie , leki a takze używki.
3 4 3