Odpowiedzi

2009-05-13T13:58:46+02:00
1. Kwestia obowiązywania prawa w czasie powstaje dopiero wtedy, gdy w określonej społeczności wykształca się organ stanowiący normy prawne, który sam jest związany w swej działalności tymi normami.
2. niewiem co tu bedzie ale pierwsze powinno byc tak
5 1 5
2009-05-13T14:03:59+02:00
"prawo nie działa wstecz" - oznacza to, że ustawodawca może wprowadzić wsteczne działanie ustawy. Gdy chodzi o stosunki cywilnoprawne, to możliwość ta wynika wyraźnie z komentowanego przepisu.

2 1 2
2009-05-13T14:39:06+02:00
Zasada "prawo nie działa wstecz" pochodzi z łacińskiej nazwy lex retro non agit. Oznacza to, iż ustawodawca może wprowadzić wsteczne działanie ustawy np. gdy chodzi o stosunki cywilnoprawne, to ta możliwość wynika wyraźnie z przepisu. Podsumowując, działanie prawa wstecz to dokonywanie nowej oceny prawnej zaszłych już zdarzeń, także tych, które do tej pory nie miały znaczenia prawnego. Może to również polegać na zmianie, uchyleniu lub ustanowieniu, określonych obowiązków albo praw z powołaniem się na zaszłości z wydania ustawy.
Zasada "nieznajomość prawa szkodzi" pochodzi z łacińskiej nazwy Ignorantia iuris nocet.Zasada ta nie była stosowania wobec kobiet, małoletnich, osób mieszkających na wsi oraz osób znajdujących się poza granicami państwa np.wojskowych.Zgodnie z tą zasadą nie można osłaniać się nieznajomością normy prawnej to znaczy, że osoba pozwana nie może tłumaczyć się nie znajomością prawa. Dlatego aby nie przysłaniać sie niewiedzą konieczne jest, aby wszystkie akty prawne były publikowane tak aby w sposób umożliwiający każdemu zapoznanie się z nimi np. w Polsce jest to realizowane poprzez obowiązek publikacji w powszechnie obowiązujących źródeł Prawa w Dzienniku Ustaw, a w pozostałych aktów w monitorze polskim.

Niestety nie znam takiej zasady "Nie znajomośc prawa nie broni " ale być może chodziło o zasadę "nieznajomość prawa szkodzi" . Mam nadzieje, że pomogłam pozdrawiam :)

6 3 6