Odpowiedzi

2009-11-19T13:26:06+01:00
1. Wg. legendy po bitwie pod Maratonemw 490 r. p.n.e grecy wysłali człowieka, który przebiegł 42 kilometry bez odpoczynku, aby poinformować Ateńczyków o zwycięstwie. Po przekazaniu wiadomości poseł zmarł z wyczerpania.
2. Grecy przegrali pod Termopilami, ponieważ jeden z nich zdradził Persom położenie górskiej drogi, którą najeźdźcy okrążyli armię Grecką i zaatakowali jej tyły.
(ps. nie zgadzam się z maniu08mtb - ukształtowanie terenu (wąwóz) było dobre do obrony. Gdyby nie okrążenie oddziałów, Grecy mogliby bronić się jeszcze wiele dni.)
3. Postawa Leonidasa i jego wojowników była bardzo honorowa i odważna. Odesłanie reszty armii było jednoznaczne ze skazaniem się na śmierć. Spartanie niejako "odwrócili uwagę" wroga, aby oddziały innych miast mogły się oddalić.
5 4 5
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-19T13:29:16+01:00
1.Na olimpiadach bieg maratoński wziął się od legendy Filippidesa,ateńskiego posłańca wysłanego z Aten do Sparty w celu złożenia prośby o ich zbrojną pomoc dla Ateńczyków przed bitwą pod Maratonem z wojskami perskimi w 490 p.n.e.
2.
-okrążenie przez persów.
-przewaga liczebna persów.
-mało oddziałów greków.
-pokazanie przez zdrajce tajnego przesmyku (nie pamiętam jak się nazywał)
złe uformowanie terenu,
zdrajca wśród mieszkańców
opowiedzenie się wsi po stronie persów
3.Walczył za swoją ojczyznę mimo miażdżącej przewagi wroga. Inne Państwa kapitulowały ale on wziął 300 wojowników i walczył do końca.Bitwa była z góry przegrana ale był odważny i nie bał się stawić czoła przeciwnikom.Jego heroiczny czyn jest godny zapamiętania do dnia dzisiejszego
8 2 8