Odpowiedzi

2009-11-19T16:08:53+01:00
Być prawdziwym człowiekiem, to być właśnie jak te duchy, które przyszły na obrzęd Dziadów do kaplicy. Prawdziwy człowiek jest omylny tak jak oni, i ma prawo naprawić to co zepsuł. Im się to udało lecz nie wszystkim;
Józio i Rózia duchy małych dzieci dostały tego czego chciały; dwa ziarnka gorczycy i dostały się do nieba, tak jak chciały, były szczęśliwe.
Widmo Złego Pana nie dostał tego czego chciał; a mianowicie chciał cokolwiek zjeść, ale wszystko co dostawał wyżerały ptaki, gdyż on za żywota był nie dobry dla nich.
Zuzia prosiła o mężczyzn, gdyż na ziemi ich odrzucała i nie chciała znać tej płci. Jej życzenie spełniło się.
W książce "Dziady" cz.II Adama Mickiewicza, jest doskonale przedstawione kto to jest prawdziwy człowiek, gdyż każdy z nas bez wyjątku jest omylny; prędzej czy później sami się o tym przekonacie.
Tylko Bóg jest nieomylny!
15 3 15
2009-11-19T16:21:17+01:00
Wg. Dziadów cz.II Adama Mickiewicza prawdziwym człowiekiem jest się wtedy gdy za życia doznało się nie tylko samych przyjemnych chwil.
"Kto nie doznał goryczy ni razu,
Ten nie dozna słodyczy w niebie."

Prawdziwym człowiekiem jest się też wtedy gdy się rozumie potrzeby innych. Pomagając bliźniemu zachowujemy się właściwie co daje nam miano prawdziwego człowieka. Nie to co właściciel wioski, który zmarł za życia będąc okrutnym człowiekiem.
"Kto nie był ani razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże."

Człowiekiem prawdziwym jest się też wtedy gdy za życia doznało się miłości. Osobę odrzucającą miłość nie przyjmą do nieba, przykładem tego była Zosia, która odtrącała miłość chłopaków i za karę musiała latać z wiatrem.
18 3 18