Odpowiedzi

  • 100
  • Początkujący
2009-11-19T14:44:29+01:00
Coś zdaje się psu na buty - coś jest kompletnie niepraktyczne, nikomu niepotrzebne, bez sensu: Heniek jest urodzonym wynalazcą, szkoda tylko, że jego pomysły zdają się najczęściej psu na buty. Choćby wczorajszy gadżet - korkociąg służący do otwierania butelek od środka.
goić się jak na psie - goić się bardzo szybko, bez komplikacji: Bałem się, że będziesz musiał zostać dłużej w szpitalu, ale na szczęście rana goi się jak na psie.
wierny jak pies - bardzo wierny: Włodek był wierny jak pies, nigdy nie zwiódł swoich przyjaciół.
głodny jak pies - bardzo głodny: Wrócił do domu głodny jak pies, więc natychmiast wpadł do kuchni, gdzie siostra już odgrzewała mu obiad.
jak pies z kotem - w niezgodzie: To aż dziwne, Ala i Romek to rodzeństwo, tyle ich łączy, a żyją ze sobą jak pies z kotem.
jak psu z gardła wyciągnięte - niechlujne, pomięte: Cóż ty na siebie założyłeś. Ta koszula wygląda, jak psu z gardła wyciągnięta. Wygląda na to, że twoja żona nie potrafi prasować.
pies z kulawą nogą nie przyjdzie - nikt nie przyjdzie: To tutaj zamierzacie otworzyć swoją kawiarnię? Ależ to zupełnie pustkowie, tu nawet pies z kulawą nogą nie przyjdzie.
wieszać na kimś psy - obmawiać kogoś; źle o kimś mówić; oskarżać kogoś o coś: Przestań już wieszać na mnie psy i opowiadać bzdury o mojej rzekomej fascynacji tą kobietą. Nie miałem, nie mam i nie będę mieć z nią nic wspólnego.
zejść na psy - podupaść: Kiedyś był tu wspaniały staw pełen ryb, ogród z całymi szpalerami róż i prześliczny dworek, potem wszystko zeszło na psy, bo nowy właściciel częściej przebywał w gościnie niż we własnym domu.
na psa urok - za pomocą takiej formuły odczyniano złe uroki. Dziś: Tfu, na psa urok! Po co powiedziałeś, że schronisko może być nieczynne?! Jeszcze naprawdę tak będzie, a wtedy chyba zamarzniemy w tych górach.
całuj psa w nos - nic z tego: Chciałbyś dostać karnet na basen za darmo? Całuj psa w nos - Celina już się zatroszczyła o to, żeby nikt nawet ci go nie pożyczył, a co dopiero dał!
francuski piesek - ktoś przesadnie delikatny, rozpieszczony: Damian to taki francuski piesek, musisz mu zapewnić pełny komfort, bo inaczej zamęczy cię narzekaniem na niewygody.
2009-11-19T14:45:17+01:00
1. Wierny jak pies.
2. Francuski piesek.
3. Głodny jak pies.
4. Wieszać na kimś psy.
5. Goić się jak na psie.
Wyjaśnienie:
1. Człowiek wierny. Prawdziwy przyjaciel.
2. Człowiek rozpieszczony, delikatny.
3. Osoba bardzo głodna.
4. Obgadywać kogoś.
5. Rana goi się szybko bez żadnych powikłań problemów.

100 wziął to ze słownika
2009-11-19T14:45:35+01:00
-coś pod psem albo coć psiego tzn. (coś podłego, nielubianego, nieudanego)
-psia kość, psia mać tzn. ( przekleństwa )
-pies ci twarz lizał tzn. ( aby spotkało cię coś przykrego )
-zejść na psy tzn. (podupaść )
-wierny jak pies tzn. ( być wiernym, posłusznym )
-jak pies z kotem tzn. ( niezgoda )

Masz już z wyjaśnieniami . :)