Odpowiedzi

2009-11-19T16:00:48+01:00
Moim zdaniem w dramacie Sofoklesa ,,Antygona” racja jest po stronie Antygony, pomimo iż działa ona częściowo w celu zdobycia sławy. Nie był to jednaj jedyny powód, dla którego podjęła decyzję o sprzeciwieniu się rozkazowi Kreona.
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-19T16:07:36+01:00
Postępowanie Antygony można wytłumaczyć tym, ze zrobiła to w trosce o swojego brata- Polinejkesa. Nie chciała, aby dusza Polinejkesa cierpiała wiecznie. Bohaterka utworu nie posłuchała władcy Teb, gdyż nie mogła pogodzić się z tym, ze jej brat nie będzie pogrzebany. Była osobą wierzącą, więc chciała pochować Polinejkesa.
Wybrała ona mniejsze zło. gdyby uczyniła inaczej, nie pochowając brata - sprzeciwiłaby się bogom i naraziła na gniew. Sprzeciwiła się ona woli króla co w tej sytuacji było stosowne. Kreona mozna nazwa zdrajcą, (również jak Polinejkesa) gdyż zdradził bogów. dusza niepochowanego nigdy nie zaznałaby spokoju. każdy ma prawo do godnego pochówku.
Antygona postąpiła słuszniej, ponieważ walczyła ona w obronie praw boskich, tradycji, wolności ludzkiej i godności.
  • Użytkownik Zadane
2009-11-19T16:07:40+01:00
Moim zdaniem gdyby Antygona nie pogrzebała brata to by sprzeciwiła się prawom boskim ,miała wyrzuty sumienia, rozgniewała bogów ,ale by żyła z poczuciem winy ,a gdy pochowa brata sprzeciwia się zakazowi Kreona ,ale pozostaje wierna prawu boskiemu ,gdyby to zrobiła to by umarła tak też się stało , więc ona moim zdaniem miała rację zrobiła to co postanowiła bo nie miała dużego wyboru wybrała śmierć a nie życie i to było lepsze w końcu to był jej brat osoba bliska co jest gorsze gniew bogów czy Kreona chyba raczej bogów w końcu po śmierci to oni nas sądzą a nie Kreon.