Odpowiedzi

2009-11-19T17:10:28+01:00
Efekt cieplarniany - zjawisko zachodzące w atmosferze planety powodujące wzrost temperatury planety, w tym i Ziemi. Efekt cieplarniany wywołują gazy atmosferyczne, zwane gazami cieplarnianymi, ograniczające promieniowanie cieplne powierzchni i dolnych warstw atmosfery do przestrzeni kosmicznej.

Nazwa efekt cieplarniany pochodzi od zjawiska zachodzącego w szklarnii gdy Słońce oświetla pomieszczenie przykryte szkłem, panuje w nim temperatura wyższa niż na zewnątrz. Na planetach Mars i Wenus także zachodzi efekt cieplarniany.

Termin efekt cieplarniany odnosi się do efektu wywołanego przez czynniki naturalne w atmosferze Ziemi oraz do zmian efektu wywołanych przez gazy wyemitowane w wyniku działalności człowieka. Naturalny efekt cieplarniany, jest zjawiskiem bardzo korzystnym dla Ziemi podnosi on temperaturę o około 15o C - choć podawane są różne wielkości i przyczyny tego efektu.
2009-11-19T17:11:52+01:00
Efekt cieplarniany polega na podwyższeniu się temperatury na Ziemi spowodowanych obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze.