Odpowiedzi

2009-11-19T18:26:59+01:00
Maraton-12 Wrzesień 492r p.n.e. Ateńczycy bronili się przed przed armią Perską.Persowie wycofali się pozostawiając na placu boju pod Maratonem 6400 poległych. Grecy stracili tylko 192 ludzi. Wtedy wysłano do Aten człowieka, żeby ogłosił zwycięstwo Grecji. Przebiegł on 42 km, ogłosił, że Grecja zwyciężyła i zmarł z wycieńczenia. W kilka dni później pojawili się Spartanie, którzy policzywszy zabitych pogratulowali zwycięzcom i wrócili do domu. Nie walczyli, bo zatrzymały ich misteria religijne.
Salamina- 28 Września 480r p.n.r. Wielka bitwa morska,rozegrała się w cieśninie pomiędzy wyspą Salamina a wybrzeżem Attyki w Zatoce Sarońskiej. Flota perska w sile około 1200 okrętów weszła do Zatoki Faleronu (na wschód od Aten) w połowie września, ale zwlekała z atakiem, oczekując na przybycie "Króla królów" Kserksesa I. Gdy ten wreszcie przybył, kilkakrotnie próbował wywabić Greków z cieśniny, ale bezkutecznie. Bitwa była wygrana przez Greków, która posiadała dużo mniejszą flotę.
Plateje- Najbardziej decydująca bitwa starożytności. W roku 479 p.n.e., podczas wyprawy Kserksesa, pod Platejami doszło do decydującej bitwy lądowej, w której zjednoczone siły Hellenów pod dowództwem regenta spartańskiego, Pauzaniasza pokonały silną armię Mardoniusza.
Termopile-rozegrana w sierpniu1 roku 480 p.n.e. na przesmyku Termopile, była najsłynniejszym epizodem drugiej wojny perskiej.Bitwa stała się legendarna za sprawą Leonidasa władcę Sparty który bronił się w niewielkim paśmie tylko z 300 Spartanami przeciw ogromnej armij Perskiej. Persowie zdołali go pokonać tylko dzięki odkrytej ścieżce która oskrzydliła Spartanów.Ogromna bohaterska postawa króla, który wiedząc że zginie każe uciekać innym żołnierzon(Ateńczykom)sam z 300 osobową grupą został by spowolnić armię Perską, dzięki tej histori wzrosły ogromnie morale Greków dziki czemu w póżniejszym czasie pokonała Persów.
25 4 25