Odpowiedzi

2009-11-19T18:27:58+01:00
Jacek Soplica to główny bohater lekury pt. ''Pan Tadeusz". Biedny szlachcic, posiadający skrawek ziemu.miał duże poparcie wsród szlachty.Poparcie to wykożystywał Stolnik Horeszko.
Jacek był zakochany w córce Horeszki od piewszego spojrzenia. Na prośbe jego ukochanej Ewy ukrywali swoje uczucie, ponieważ Stolnik nigdy nie oddał by ręki córki biednemu szlachcicowi. Z tego powodu jacek wyjechał. Poslubia piewsza napotkana dziewczyne.lecz ich związek nie jest szczęsliwy.Jacek ciągle rozpamiętuje swą miłość do Ewy,nie potrafi pokochać żony.Zaczyna pić. Żona Jacka umiera. Soplica zostaje wdowcem z synem. w noc,gdy Moskale napadają na zamek Stolnika, Jacka dopada złość,ponieważ Stolnik sie dzielnie broni. Sienga po bron i szczela i zabija Stolnika. Wieść o zdradzie i zabójstwie rozchodzi sie po całej okolicy. Jacek trafia do Rzymu,gdzie wstępuje do zakonu.Przyjmuje imie Robak. Cała jego działaność w habicie,walki, są prośbą odkupienia zbrodni. Ma też za zadanie przygotować powstanie na Litwie. Próbą zadoścuczynienia rodzinie Horeszków jest fakt,że po śmierci Ewy, Jacek opiekuje sie jej córka - Zosią.
Reasumując można stwierdzić, że Jacek Soplica jest postacią dynamiczna,ponieważ zmienił swe życie. Z powodu nie udanego związku z Ewą. Błędy które popełnił w latach młodości,chciał naprawić wstępując do klasztoru.