Odpowiedzi

2009-11-19T18:18:04+01:00
Bogurodzica był pierwszym hymnem był równierz pieśnią bojowa rycerstwa polskiego. A choral grogorianski był tylko spiwany na wrznych uroczystościach oraz w kościołach .
3 3 3
2009-11-19T18:25:21+01:00
Oba utwory to pieśni religijne,obydwa poświęcone Maryji,
W Bogurodzicy: podmiot liryczny zbiorowy, modlitwa skierowana do Maryji, o wstawiennictwo do Boga, w drugiej zwrotce pod. liryczny powołuje się na jana Chrzciciela.
Maryja- jest Matka Chystusa, ma szczegolne miejsce, wybrana przez Boga, Jest pośredniczką miedzy Bogiem a ludzmi, Ma wpływ na prtzychylność Boga, Jest bardziej boska niz ludzka.
Lament św.
podmiot lir. Jest Maryja , jest to monolog liryczny. Kobieta pełna żalu, rozpaczy, bólu, prośi o wspołczucie po stracie syna.Zwraca się do Anioła Gabryjela z wyrzutami. Chcialaby ulzyc synowi w cierpieniu, jest bezradna. Tracą syna straciła wszytsko. Zwraca się do innych matek, aby modliły się do Boga, z prośbą o wspołczucie, Jedna z wielu cierpiących matek.
Obie pieśni sa wyrazem kultu maryjnego, Lament św. jest średniowiecznym wyrazem humanizmu. w lamencie jest zawarty motyw MaterDolarosa-matka cierpiąca.(Pieta, Madonna)
6 4 6