Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-19T18:18:10+01:00
1. Pracowali również w komórce więziennej(komórka Andrzeja - dostarczanie listów)ale praca ta nie trwała długo, jednak pozostała przyjaźń z panem Jankiem.
2.aNa początku czerwca1939 roku zastęp Buków bierze udział w dziewięciodniowej, udanej wycieczce w Beskid Ślązki pod opieką Zeusa.
bWe wrześniu 1939 roku harcerze pod dowództwem Zeusa wyruszaja na wschód. Są świadkami nalotów samolotowych na bezbronne wioski oraz uciekającą po zatłoczonych drogach ludność cywilną i udzielają pomocy rannym ze zbombardowanego pociągu w pobliżu wsi Dębe Wielkie
We Włodawie chłopcydowiadują się o napadzie Związku Radzieckiego na wschodnie tereny polskie
dHarcerze wracają do Wraszawy i przeżywają boleśnie kapitulację stolicy.
eOrganizują tajne komplety samokształceniowe i uczą się w Szkole Budowy Maszyn im. Wawelberga.
fAlek musi opuścić stolicę. Przebywa przez pewien czas na wsi u narzeczonej Basi.
gPo kilku dniach nocą przybywa do mieszania Rudego sześciu Niemców z pistoletami maszynowymi i zabierają chłopca oraz jego ojca na Pawiak.
hPo przewiezieniu go na Szucha jest również bity i torturowany do nieprzytomności, ale nikogo nie wydaje.
iWkrótce Zośka otrzymuje propozycję zorganizowania i przeprowadzenia akcji odbicia więźniów transportowanych pociągiem z Majdanka (obozy koncentracyjnego koło Lublina) do Oświęcimia w specjalnych wagonach tzw. więźniarkach.jAkcja ma miejsce w Celestynowie na trasie kolejowej Warszawa-Lublin i udaje się. Uwolnionych zostaje 49 ludzi.
kJedną z najbardziej pechowych robót Zośki jest akcja pod Czarnocinem, mająca na celu wysadzenie mostu w czasie przejazdu pociągu ze sprzętem wojennym na front wschodni lub jeśli to się uda - wysadzenie samego mostu.

3 1 3