Opracuj pisemną charakterystykę (do wyboru): samego siebie , wybranej postaci literackiej , kogoś , o kim mógłbyś pomyśleć ,,Człowiek - to brzmi dumnie " , ulubionego piosenkarza . Codzę do szustej klasy więc proszę o jakieś taką zwyczajną charakterystykę ;]

1

Odpowiedzi

2009-11-19T20:12:24+01:00
Też jestem w szóstej klasie i aktualnie jestem na etapie omawiania lektury "Ten Obcy", więc nie bardzo miałam głowę do opisywania innych postaci niż z tej właśnie lektury. Mam nadzieję, żę zadowoli Cię napisana przeze mnie charakterystyka :).


Ula Zalewska, z powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten Obcy” była około trzynastoletnią dziewczynką. Jej rodzice rozeszli się, ojciec odszedł do innej kobiety. Po kilku latach mama Uli zmarła i opiekę nad nią przejęły ciotki. Mieszkała razem z nimi w Warszawie. W książce przyjechała na wakacje do ojca, który był lekarzem w Olszynach. Dziewczynka miała wielki żal do ojca, bo kiedy ten się ożenił po raz drugi widywała go bardzo rzadko, a jego wizyty nie wyglądały tak, jak spodziewała się tego dziewczynka. Dopiero po śmierci drugiej żony ojciec zaproponował dziewczynce, żaby ta z nim zamieszkała.
Ula miała zgrabną, smukłą sylwetkę. W książce autorka mówi, że jej włosy i oczy są bardzo ładne, ale nie podaje konkretów. Ula nie lubiła komplementów na temat swej urody. W lecie (bo podczas tej pory roku odgrywa się akcja książki) Ula nosi letnie, przewiewne sukienki. Dzięki swojej delikatności i skrytości spodobała się Zenkowi Wójcikowi, głównemu bohaterowi książki „Ten Obcy”. Chłopak napisał do niej nawet list. W którym opisał swoje uczucia do niej i opowiedział o tym, jak był traktowany w domu oraz dlaczego szuka swojego wuja.
Ula była wielkoduszna i bezinteresowna, co okazała opiekując się bezdomnym psem, którego później nazwała Dunaj. Karmiła go oraz starała się oswoić. Bardzo przywiązała się do zwierzęcia i traktowała psa jak swojego. Starała się, żeby zapomniał o wyrządzonych przez ludzi krzywdach. Po dłuższym czasie rezultaty zaczęły być widoczne. Pies zaczął podchodzić do dziewczynki, a z czasem nawet do jej przyjaciół.
Ma niesamowitą umiejętność i widzi, stany psychiczne innych. Tylko ona zauważyła, że Zenek wstydzi się i nie chce opowiadać zbyt dużo o sobie.
Ula jest osobą bardzo nieśmiałą i małomówną. Nie lubi mówić, woli słuchać. Pod tym względem jest zupełnym przeciwieństwem swojej przyjaciółki Pestki, która jest bardzo żywiołowa i gadatliwa. Podczas rozmowy często się rumieni bądź spuszcza wzrok.
Ula jest również bardzo wrażliwa. Nie umie patrzeć na krzywdę innych. Kiedy dwaj chuligani rzucali w bezbronnego psa kamieniami zareagowała natychmiast i obroniła zwierzę. Kiedy Zenek ukradł pięćdziesiąt złotych przekupce na targu, aby mieć co jeść, sama odpracowała kwotę i oddała. Wstydziła się mówić przyjaciołom o sobie, a tym, bardziej o swoich relacjach z ojcem oraz o relacjach, jakie panowały pomiędzy jej mamą i ojcem. Zawsze starała się podążać za własnym sumieniem. Miała własne zdanie, ale nie wyrywała się z nim. Była bardzo zakompleksiona. Podziwiała Pestkę za jej otwartość i bezpośredniość i uważała się za gorszą od przyjaciółki. Była bardzo zawzięta i uparta, bowiem gdy ojciec chciał jej coś wytłumaczyć odwracała się i go nie słuchała.
Moje zdanie na temat Uli jest konkretne i przemyślane. Uważam, że na jej przyjaźń trzeba było sobie zasłużysz, aczkolwiek ja nie przepadam za osobami o takim charakterze. Wolę osoby, które nie wstydzą się samych siebie i są otwarte i dosyć bezpośrednie. Oczywiście, jest to tylko i wyłącznie moje zdanie na temat Uli i można się z nim nie zgodzić.
12 4 12