Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-19T18:38:07+01:00
"Upadek Ikara" jest jedym z najsłynniejszych płócien Bruegla - niderlandzkiego malarza tworzącego około połowy XVI w.
Wydawać się może, że najbardziej rzucającym się w oczy fragmentem obrazu będzie właśnie postać Ikara, w rzeczywistości jednak tak nie jest.
Na pierwszym planie widzimy orzącego chłopa, ubranego w czerwoną koszulę, brudną, zszarzałą sukmanę i robocze buty. W lewej dłoni trzyma on bat, którym popędza konia, ciągnącego drewniany pług. Słońce zachodzi - dzień dobiega końca. Zarówno oracz, jak i koń są już zapewne zmęczeni całodzienną pracą w polu. Stąd pochylona głowa i lekko przygarbiona sylwetka chłopa.
Na drugim planie, tuż nad brzegiem morza, widzimy pasterza, pasącego stado owiec. Stoi on, oparty o swój pasterski kij i spogląda ku górze. Tuż obok niego siedzi pies.
W niewielkiej odległości od pasterza i jego trzody widzimy wędkarza składającego swoje wędki.
W pobliżu brzegu, porośniętego drzewami i krzewami, przepływa statek pasażerski, na którym rozmawiają dwaj kupcy. W oddali, na spokojnym morzu, unosi się jeszcze kilka innych, mniejszych i większych statków, z rozwiniętymi żaglami. Na przeciwległym brzegu znajduje się miasto.
Spokojne morze, zachodzące słońce, skalisty brzeg i pracujący na nim ludzie. I gdzie tu miejsce na tragedię Ikara? A jednek jest! W prawym, dolnym rogu, tuż obok statku, dostrzegamy czyjąś nogę i kilka piór w powietrzu - to jest właśnie Ikar. Śmierć śmiałka, który jako pierwszy wzbił się w przestworza, okazuje się zaledwie epizodem w świecie innych ludzi.
W.H. Auden w wierszu "Muzeum sztuk pięknych", pisze właśnie o samotnej śmierci Ikara:
"Mistrzowie nigdy nie tracili z oczu
Faktu, że najstraszniejsze męczeństwo
spełnia się zawsze
Gdzieś w zapuszczonym kącie najdalszego planu
(...)
Taki na przykład "Ikar" Bruegla:
ta flegmatyczna swoboda
Z jaką wszystko odwraca wzrok od tragedii, oracz opodal
Mógł usłyszeć plusk i samotny krzyk
ale uznał, że trzeba
Machnąć ręką, że nie był to ważny wypadek..."
Obojętność na toczące się tuż obok dramaty ludzkie - istniała zawsze ta sama za czasów mitycznych, czasów Bruegla czy naszych.
2009-11-19T18:50:23+01:00
Dzieło Bruegla "UpaDEK iKARA" ZOSTAŁO NAMALOWANE POD KONIEC EPOKI renesansu w XVI w.
Na pierwszym planie malarz umieścił rolnika orzącego pole. Jest on odwrócony od morza, lekko przygarbiony. Rolnik pracuje na wzniesieniu. Nie dostrzega tego co dzieje się wokół niego.
Poniżej znajduje się pasterz pasący stado owiec, towarzyszy mu pies. Znudzony pracą podbiera się o kij pasterski.
Po lewo mamy wędkarza, któremu czas umila ptak siedzący na gałęzi.
Po dokładniejszym przyjrzeniu się zauważamy pomiędzy statkiem a wędkarzem wystające z wody kończyny ludzkie.
Celem malarza było uświadomienie jak bardzo świat ludzi jest zamknięty na życie i troski. Artysta sugeruje odbiorcy wiodący temat, mimo że znajduje się on na DRUGIM PLANIE.